| NiiiaaRawwr a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat, tatal meu e un foarte ok din toate punctele de vedere, e intelegator, amuzant etc. in schimb mama mea e foarte, foarte, rea. Am facut 15 ani acum cateva luni si mama inca ma bate, imi e frica sa ii spun cand iau note mici la scoala [gen 8]. Dar vreau sa spun ca nu imi da o palma si atat, ma bate practic pana se plictiseste laughing. Help pls.batting eyelashesFundita!

7 răspunsuri:
| INeverStopLoving a răspuns:

Ma mir ca tataul tau nu a intervenit in aceasta situatie. Pai incearca sa ai cu mama ta o conversatie normala si sa discutati cat mai deschis si sincer toate problemele ce va macina pe amandoua. Numai asa veti putea avea o relatie armonioasa intre mama si fiica. Si plus intelege-o, este mama si are multe probleme pe cap, probabil ca batandu-te pe tine "pana se plictiseste", prin asta ea vede un stil de a se descarca de furie, stres. Si mentionez ca nu ii iau apararea, faptul ca are multe probleme pe cap asta nu ii da dreptul sa te jigneasca si bata. Daca genul asta de certuri nu inceteaza atunci consultati un psiholog familial care sa va sa treceti toata familia peste acest hop. Iti doresc numai bine!

| Pentagram a răspuns:

Pai ai 15 ai crede ca ai 10 asta e problema discuta cu ea apoi te plezneste chair la 8 mie nu mi-a facut nimica cand am luat 6 happyiai un buchet de florri nu stiu fa ceva pentru ea daca tot asa se comporta intreab-o mama am 15 ani nu mai am 11 ...si incearca sa vorbesti si cu taicato poate poate face ceva daca te bate mergi in camera sau mergi unde e taicatu ca te apara probabil. daca nu stie cum e maikata spune-i TUUUU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateo si tu

| Savy a răspuns:

Indiferent de varsta pe care o ai 5 sau 15, parintii nu ar trebui sa te bata in halul asta. Cred ca mama ta si-a mancat portia de picioare in fund in copilarie si acum are loc o refulare tarzie. Asta e caz de Protectia Copilului deja, violenta in familie. Nu te putem ajuta noi prea mult, fie afla si tatal tau de problema fie te adresezi unor persoane in masura sa opreasca maltratarea.

Nu de putine ori am spus ca bataia e rupta din rai si ca in zilele noastre trebuie aplicata, dar in doze scurte si cu urmari benefice.

| haiZI a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau despre asta si fa din el un aliat care sa te ajute in astfel de situatii. Spune-i mamei tale ca ce face se numeste abuz si daca se mai intampla o sa mergi la protectia copilului.Cum se face ca nu intervine taica-to sa-i dea o palma?, in fine poate mai faci si tu prostii. Dar cea mai buna cale de a rezolva o problema e comunicarea.Asa ca incearca sa vorbesti si cu mama si spune-i cat de mult te raneste comportamentul tau. Fa-o pe un ton calm si pune suflet cand ii vorbesti. Daca e totusi femeie ar trebui sa o atinga vorbele tale, in caz contrar ce sa zic:ai o mama intepata rau.succes si pa

| alina_7878 a răspuns:

Poate ar trebui sa ii spui tatalii tau despre asta ca sa vb el cu mama ta, iar apoi ai putea sa ii spui tu mamei tale ce te deranjeaja (fa-ti cuaj)happy

| BringMeTheHorizon a răspuns:

Deci. sa o luam cu inceputul:nota 8 e mica. Daca m-ar bate ai mei ca am luat 8. hoho i-ar astepta o mare surpriza.asa, i-ai putea zice sa nu mai dea in tine pentru ca stii copii tin minte unele chestii si cand lee mai greu la parinti astea se vor intoarce impotriva lor!big grin trebuie' sa-i zici ce masa. ca daca e vin eu acolo si ti-o plesnesclaughing