| Alexandra_4020 a întrebat:

>Buna. As dori sa vorbesc in special cu elevii de clasa a 8-a sau care au trecut deja prin clasa a 8-a, care au NOTE f mari.(FARA COPIAT)

Eu sunt tot in clasa a 8-a, si stiu ca imi trebuie medie mare ca sa intru la ce liceu vreau.

Pana acum am cam dat-o in bara, si imi iese media noua la o gramada de materii, materii la care in aii precedenti mi-a iesit 10(engleza, franceza, geografie, istori). Bun si acum vin sa va inTREB:Care este secretul?

Ajutati-ma si pe mine.La romana sunt varza, nu am deschis niciodata caietul sa vad ce inseamna aia, aia... iar acum cand deschis caietul parca tot nu inteleg nimic, si nu e amuzant e chiar trist.Tocmai am dat teza luni si nu am facut nimic.Imi este ff frica sa nu iau 7. Cea mai mica nota a mea la vreo teza, si daca nu iau 7 iau sigur 8.Niciodata nu am reusit sa iau si eu 9 la teza la romana, si vad ca ceilanti Pot. Iar la mate fac pregatire, da nu vad sa progresez deloc si profu ala nu e bun de nimic. Faza e ca eu sunt intr-o clasa buna, mai si copiem, baietii la greu, dar suntem considerati una dintre cele mai bune clase.

Deci va rog cei care stiti ca invatati bine, spuneti-mi si mie cum sa fac.Sa zicem ca ies de la scoala la 6.Am catel, si il tin si pe el pe afara(pierd vreo jumatate de ora), apoi vin si mananc, apoi pana ma schimb, pana mai imi strang oleaca lucrurile de prin camera se face 8.

Si de acum, va rog sa imi organizati voi un program, am unul facut mai deult chair si de parintii dar degeaba, e mai bine facut de cei de varsta mea sau mai bine de cei cu cativa ani mai mari ca mine.SI eu mi-am facut, dar nu ma ajuta cu nimic, avand in vedere ca de multe ori nici nu il respect.Pentru ca, ba mi-e lene, ba sunt obosita, mi-e rau, mi-e somn, etc si etc.Maine dau teza la mate. Iar azi dau test la fizica. Unde aiiaaiaii sper sa reusim sa o convingem sa ne dee testul luni.

Si vreau sa dau la bio-chimie.La bio stiu ca voi munci si voi invata, deci voi avea note mari. Dar chimia? Observ ca prietena mea cea mai buna care da la filo la liceu e mai buna decat mine la chimie, aporape cea mai buna din clasa.Si eu vreau sa stiu sa fac toate probleme.Am invatat toate definitiile alea si proprietatile la SULF, HIDROGEN, CARBON, etc. Iar acum pentru ca le-am tocit nu mai tin minte nimic.LA PROBLEMe nu imi dau seama care sunt reactiile, si la alea ma incurc la stabilit coeficentii. Ce sa fac? Vreau sa stiu chimie neaparat.Si nu am cum sa dau la alt profil pentru ca nu imi plac.Mai este mate -info unde nu ma duc, Filo care nu imi place, stiinte sociale unde se duc toti prostii, ca se intra cu media 8 nu stiu cat, si acolo se face tampenia aia de civica si bio-chimie, unde am inteles ca e cel mai echibrat profil si ai apoi mai multe posibilitati la facultate.

PS:Vreau sa ajung medic nutritionist

Deci, elevi care stiti ca aveti medii numai de 10 si 9.HELP ME! Ajutati-ma ajung printre cei mai buni din clasa SI va voi fi recunoscatoare n

Am nevoie de sfaturile voastre cat mai repede posibIL.Si am obs.ca la celelalte intrebari mi-ati raspuns unu sau 2. Vreau cat mai multe pareri.Si 100 daca e poate pentru ca eu tin cont de ele, si chiar ma intereseaza.Sunt sigura ca ati intes ce am vrut sa spun si ce vreau.

Dau >>fundaMultumescccccc

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Citit odata la toate si intles
in afara de geografie, ca sa o intelg trebuie sa stau o zi intreaga cu cartea in brate

| Mihai7best a răspuns:

Care au NOTE f mari.(FARA COPIAT)... hai sa fim seriosi cine nu a copiat niciodata minte pe fata e din instinct cand nu stii ceva sa te uiti la altii laughing si e o arta copiatul pe care nu multi o stapanesc

| maddy0212 a răspuns:

Da ai scris ceva, nu gluma. Eu una sunt in clasa a 8 a si am numai medii de 10 (e si in jur de 1-2 medii de 9 pe an), de aceea mi-am permis sa raspund. La mine, 'secretul' notelor mele mari este atentia. Sunt foarte atenta la ore, si majoritatea chestiilor le retin din clasa. Fa-ti absolut toate temele caci te ajuta sa aprofundezi ceea ce faci in clasa. Programul pe care ai putea sa'l faci ar trebui sa il respecti. Eu, cel putin, cand imi fac un program de genu' : 8. 30-8. 40 tema engleza, 8. 40-9. 30 tema+invatat mate, il respect asa din instinct, nu stiu.
A si mai incearca sa inveti, sa-ti faci temele fara a fi distrata de calculator, televizor, caine, etc. Succes mult, si sa ai bafta la examen.

| Heliodor a răspuns:

Intai gandeste-te un pic, te intereseaza chiar asa de mult un liceu foarte bun? sau vreai doar sa inveti astfel incat la orice facultate vrei sa intri la bugent si sa faci fata cu usurinta?

eu sunt in a 12, sunt intr-un liceu cam slab la mate-info si vreau medicina, si stau uneori sa ma gandesc ca infara de prieteni multi si ca nu am pierdut prea multe, si in plus au fost 3 ani si ceva usori... iar acum pentru facultate nu est eun dezavantaj din ce liceu plec(in afara de cei care sunt pe profil bio-chimie)

deci daca scoti o medie de admitere la liceu de peste 8. Pentru ca intri la un liceu bun, la un liceu la care notele nu vor fi un stres continu si poti sati vezi de viata de liceana...

hei, inveti bine, fi imapacata si multumita de radamentul tau, chiar daca altii sunt mai sus.

iar pentru facultate tot o sa trebuiasca sa te zbati pe cont propiu, asa ca din ce liceu esti nu este un avantaj sau dezavantaj major

| SkRiLlExME a răspuns:

Am un rasp pentru tine...ccopiaza asa fac nu mia asta am trecut un test cu brio de la copiat fara sa fiu prins

| Adelina04 a răspuns:

In viata mea nu am mai vazut asa o intrebare! \Nu stii sa inveti?laughing
Citesti, intelegi si bagi la cap. Foarte simplu. Nu te mai bazezi pe copiat si lasi mediile ca e mai important ce ai in cap. Eu sunt a 9-a la o clasa de mate-info si am multi colegi care nu fac fata si vor sa se transfere la filo. Gandeste-te foarte bine unde vrei sa dai, si fii atenta la oretongue

| Alexandra_4020 explică:

Mda.mshappySi stiu sa invat dar mi-a iesit media 9, 36 intr-a 7-a si in a 6-a 9, 53..."happySi vreau totusi sa le am mai marihappy

| SJUKN a răspuns:

Pai incearca sa te concentrezi in clasa si acasa doar repetiiwinking