| ssasakjs a întrebat:

am 14 ani iar relatia cu mama mea nu merge bine deloc. Ea are regulile ei, vrea sa fiu fata perfecta fara sa fac nicio greseala, vrea sa fiu un copil model. Tatal meu ma intelege cand ii spun lucruri, el stie chiar tot ce s-a intamplat in viata mea pana acum, el a fost cel care mi-a dat sfaturi ma ajutat, a fost alaturi de mine cand am avut nevoie. Dar cu mama nu este asa deloc. Ea este foarte stricta, afara de abia daca ies, ea imi alege prietenii, iar la noi in scoala sunt fete foarte fitoase, care pot sa iti fie prietene doar daca esti super machiata tot timpul, te imbraci la moda si toate din astea. O prietena aveam si eu care, nu se uita la lucrurile acestea imi era o prietena adevarata, a aflat mama ceva rau in legatura cu ea, gata mi-a taiat orice legatura cu ea. Vrea ca toata ziua sa invat, dupa o intamplare cu o verisoara care a fost data afara din casa, acum de cate ori gresesc imi zice ca ma da afara din casa ca o iau pe urmele verisoarei mele, dar nu este deloc adevarat am colege care le vin parintii acasa sa se planga de ce fac ele, politia si alte minunatii, eu una recunosc ca le'am gresit cand am luat note mici, dar in rest nu i'am gresit cu ceva rau, iar ea se comporta ca si cum as fi facut super lucruri rele. Am avut o saptamana in care ma batea in fiecare seara pentru ca eu inca mai aveam texte cu colega mea si imi zicea ca ma da afara din casa. Ei nu pot sa ii spun ceva deschis ca nu ma asculta pana la capat incepe sa tipe si sa imi dea o gramada de sfaturi sa imi tina predici si de cele mai multe ori sa dea in mine. Mi'a invinetit odata mana cand a dat in mine iar urmatoarele zile mai avea putin si zicea ca vine la scoala ca ma bat colegii pe la scoala deoarece mie imi este frica sa ii zic ei ceva in fara si nu i'am spus cauza vanatailor mele. De machiar nici nu vorbesc ca eu nu am voie sa ma machez, par desfacut nici gand. Nu stiu ce sa mai fac vreau sa o schimb sa o fac sa inteleaga ca acum numai este la fel cum era pe vremea ei, sa ii arat ca copilaria mea nu este una superba cum vede ea in filme, ca eu nu am nicio prietena si ca uneori simt ca o iau razna. Va rog un sfat cum as putea sa ii spun, sa ii arat ca daca mi'ar da o libertate as avea limitele mele, adica stiu singura cand e bine si cand nu, vreau sa ii arat ca daca are incredere in mine ma lasa sa ma machez, sa ies afara si toate din astea nu o sa exagerez, pentru ca stiu si eu ca am doar 14 ani nu sunt un adult sa fac ce vreau, dar vreau sa ii demonstrez ca poate avea incredere in mine.

10 răspunsuri:
| narcisa a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si sa ii explici situatia pentru ca pe el il va asculta insa de tine nu va asculta.sau ai putea sa vb cu matusa ta (sora mamei tale, daca are) sau cu bunica ta.pentru ca daca i-ai zice tu cred ca te-ar lua la bataie iar.
nici sa te lase in voia ta nu e bine dar nici sa te tina prea din scurt pentru ca s-ar putea ca atunci cand te vei simti "libera" s-ar putea sa devii prea independenta.incearca sa-i zici asta pentru ca daca te-ar certa si pentru atata lucru inseamna ca are o problema.
chiar imi pare rau. sper sa rezolvi problema asta.succes!

| Kolp a răspuns:

Buna!

Ai o poveste tulburatoare care m-a impresionat! In primul rand respectele mele pentru ca nu o injuri si nu o iei in nume da rau pe mama ta. Bravo!

Eu ti-as spune sa apelezi la tatal tau, el e singura perosna care a putea sa o coninvga deoarece pe tine nu te va asculta, crede-ma daca te batea in fiecare seara non-sens atunci nu mai ai ce pretentii sa ai. Ai 30% sanse sa o schimbi, daca nu apeleaza la un specialist (psiholog) care ar avea o rata mai mare de succes. Ma mirr cum te lasa pe Pclaughing.

Na eu ti-am dat sfatul meu, sper sa iti prinda bine.

Bafta!

| EsarfaRozZ a răspuns:

In mare stiu cum e, pentru ca si mama are fixurile ei (nu asa, dar are cateva chestii cu care ma tot streseaza si pe mine). Dar cred ca ar trebui sa vorbesti cu tatal tau, sa vorbeasca cu ea, sau cu vreo ruda (matusa, unchi, bunica) cineva care te intelege, si cred ca ai putea rezolva problema. nu e bine sa te lase prea libertina, dar nici sa te tina ''prea strans'' pentru ca atunci cand vei ''scapa'' de ea, cand vei avea putina libertate, iti vei face de cap. ar trebui sa te lase sa experimentezi putin din greselile vietii, pentru ca a doua oara nu vei mai face cu siguranta.

Sper ca te-am ajutat, si iti doresc multa bafta!

| ruxi a răspuns:

Incearca sa ii faci pe plac si cumparai o carte de adolescenti si bagaio in fata mamei tale sa vada ca tu esti normala la varsta asta cu machiajul si cu totate ...eu am facut astawinking si sa mai schimbatwinking
bafta!; x

| boemdancehaha a răspuns:

Doamne feri ce mama poti sa ai. Mi-e asa de mila de tine. S iti dau un exemplu: mama ma lasa sa fac ce vreau (am doar 12 ani). Nu mi-a interzis vreodata sa ma machiez, sa mananc mai mult de nu stiu cate bucati de ciocolata sau sa ies afara. NEVER EVER! Si cu toate astea, crede-ma ca nu ma machiez, caci in primul rand mi se pare ca as arata penibil (ma rog. tu ai 14 ani si e alta poveste), nu mananc abuziv si nu am haine cu carul.
Oricum, ar trebui sa ai curajul sa mergi la ea, sa ii spui ca vrei sa ii spui ceva si sa o rogi sa te lase sa vorbesti cateva minute, fara sa te intrerupa. Si, sa ii spui despre problemele tale si despre faptul ca esti o fata buna si nu o vei dezamagi niciodata (desi, scuze, dar nu merita asta), dar ai si tu nevoile tale. Good luck honey! Wish for the best, cuz you are amazing!

| danyelle_5059 a răspuns:

Buna pacat de tine esti inca un copil tuturor ni se reproseaza mai ales cand suntem adolescenti suntem teribilisti rau foarte frumos ca nu o injuri si ca te pastrezi cat de cat calma. Doamne este o poveste crunta incearca sa ii spui ca nu este bine sa te bata ca nu mai este la fel ca pe vremea ei. Incearca sa vorbesti cu phihopedagogul de la scoala poate te ajuta. Sper sa reusesti succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mdastraight face, mama ta chiar are o problema, stiu ca e "mama" da e trebuie sa aiba ceva grav la cap. Tu gandesti foarte bine te inteleg perfect, daca nu iei masuri o sa ai o copilarie groaznica(ma rog pana la 18 ani) si chiar si dupa! Am citit si celelalte raspunsuri, nu stiu cat de mult te ajuta, cunosc cazuri de astea si nu cred ca vei avea niciodata o relatie buna cu mama ta sa vb relaxat, dar asta ea.Ai o sansa dar trebuie sa iei masuri si cum tiau zis si ceilalti singura cale este sa apelezi la tatal tau, dar dupa cum vad eu din ce am citit el nu prea are nici o putere in fata ei(cred sau m-am inselat tu stii mai bine)dar sigur te va ajuta! Trebuie sa te intorci impotriva mamei putin o sa fie o perioada mai tensionata, adica:tu in primul rand va trebui sa inveti foarte bine(sai demonstrezi ca esti foarte buna)ea va spune ca o vei urma pe veriora ta si nu trebuie sati pese pentru ca ea are o viziune proasta, poti vb cu prietena ta chiar daca afla! dar nu mai sta sa te bata! apeleaza la tatal tau! si chiar daca te da afara ca e posibil daca e usor sarita(daca ma intelegi ca nu stiu ce parinte isi poate da copilul afara)si daca te da afara poti apela la o prietena in caz ca tatal nu e acasa poti dormi la o prietena sau la bunici daca stiu de ce face mama ta sigur te vor ajuta sai dovedesti ca nu rezolva nimic daca te da afara, apeleaza la o persoana care crezi ca te poate ajuta pe langa tatal tau, psihologul scolii stiu ca suna aiurea da asa e te poate ajuta, sau la o persoana adulta din familie o matusa, dar eu zic ca psihologul scolii te poate ajuta )sa ii spui tot ce iti face tatalui tau! bunicilor, chiar daca te ameninta, pentru ca daca taci si nu spui nimic asa o sa-ti faca tot timpul si nu rezolvi nimic iei bataie si duci o copilarie nefericita. cere ajutorul cuiva daca tatal nu are autoritate asupra mamei, o sa ajungi la 17-18 si vei avea si tu un prieten sau ai acum dar cu mama ta nu cred dar vei avea fi sigura ca mamei tale nu o sai convina si o sa ajungi pe la 17-18 ani ca nu te va lasa sa ai prieten sa zica ca esti cur*va(scuze expresia)desi tu ai un simplu prieten dar daca faci toate astea va trebui sa ii dovedesti ca a gresit si vei munci foarte mult sa ii dovedesti pentru ca nu ii poti schimba parerea uni om irational ii vei arata ca ai dreptate doar prin ce faci la scoala pentru ca acum nu-i poti arata altceva si isi va da seama pe viitor cat de mult a gresit desi poate nu o sa recunoasca.
Ce tiam scris mai sus sunt niste sfaturi indraznete care te pot ajuta dar in concluzie tu trebuie sa ceri ajutorul cuiva pe langa tatal tau lui in primul rand da zici ca te intelege, dar si altcuiva! poti face ce tiam scris mai sus daca zici ca cineva din familie adica tatal stie si vrea sa te ajute.eu nu stiu dar sa stii daca cumva ambii parinti sunt severi adica nici tatal nu tear ajuta mai bine nu incerca ce am scris mai sus ca s-ar putea sa iasa mai rau trebuie sa ceri ajutorul.
Sper ca team ajutat.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.am si eu o problema. am o verisoara care nu are incredere in mine si nu vrea sa-mi spuna nimic din viata ei. e o verisoara de-a 3 a iar colegilor mei le spune ( ca e in aceeasi scoala cu mine) cum sa fac sa aiba incredere in mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. povestea ta imi aduce aminte da mine numai ca in alt mod si eu am probleme cu mama.si cu tata ma inteleg bine.am 14 ani la fel ca tine... dar diferenta este ca tu asculti ce zice mama ta cu calm, insa eu nu. fac ce vreau eu si tip la ea mereu. poate daca as asculta`o nu ar mai fi asa de rea. dar daca imi interzice multe chestii ma enervez si de multe ori apelez la tata.in cazul in care nu ma lasa afara cum a fost la tine.stau 5 minute si plec afara laughing si ma cert cu ea cand intru in casa.asa fac zi de zi.nah.pentru tine nu stiu ce sa zic.fi si tu mai rebela. nu mai asculta chiar tot ce zice mama ta. pentru ca e alta generatie si nu stie... da`te mai mult de partea tatalui tauwinking

| Sa99 a răspuns:

Doamne! Si eu am 14 ani si am aceeasi poveste doar ca nu sunt batuta de nimeni. Nici eu nu prea am prieteni si cred ca ai dreptate in tot ceea ce ai spus. Adica eu sunt de partea ta si sper ca tu sa reusesti sa o schimbi pe mama ta si sa poti sa ai mai multa libertate. happy
As vrea sa iti dau un sfat, dar inca nu am unul. Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu tatal tau sau cu altcineva si sa discute cu mama ta. Poate se mai imbuneaza. Eu cred ca ea tine foarte mult la tine si poate nu vrea sa cresti. vrea sa fi a ei mereu sau poate gresesc.
Oricum SUCCES! :*