| Alexandra_4020 a întrebat:

>BunahappyAs dori sa vorbesc in special cu elevii de clasa a 8-a sau care au trecut deja prin clasa a 8-a, care au NOTE f mari.(FARA COPIAT)
Eu sunt tot in clasa a 8-a, si stiu ca imi trebuie medie mare ca sa intru la ce liceu vreau.
Pana acum am cam dat-o in bara, si imi iese media noua la o gramada de materii, materii la care in aii precedenti mi-a iesit 10(engleza, franceza, geografie, istoricrying). Bun si acum vin sa va inTREB:Care este secretul?
Ajutati-ma si pe mine.La romana sunt varza, nu am deschis niciodata caietul sa vad ce inseamna aia, aia... iar acum cand deschis caietul parca tot nu inteleg nimicbig grin, si nu e amuzant e chiar trist.Tocmai am dat teza luni si nu am facut nimic.Imi este ff frica sa nu iau 7. Cea mai mica nota a mea la vreo teza, si daca nu iau 7 iau sigur 8.Niciodata nu am reusit sa iau si eu 9 la teza la romana, si vad ca ceilanti Pot. Iar la mate fac pregatire, da nu vad sa progresez deloc si profu ala nu e bun de nimic. Faza e ca eu sunt intr-o clasa buna, mai si copiem, baietii la greulaughing, dar suntem considerati una dintre cele mai bune clase.
Deci va rog cei care stiti ca invatati bine, spuneti-mi si mie cum sa fac.Sa zicem ca ies de la scoala la 6.Am catel, si il tin si pe el pe afara(pierd vreo jumatate de ora), apoi vin si mananc, apoi pana ma schimb, pana mai imi strang oleaca lucrurile de prin camera se face 8.
Si de acum, va rog sa imi organizati voi un program, am unul facut mai deult chair si de parintii dar degeaba, e mai bine facut de cei de varsta mea sau mai bine de cei cu cativa ani mai mari ca mine.SI eu mi-am facut, dar nu ma ajuta cu nimic, avand in vedere ca de multe ori nici nu il respect.Pentru ca, ba mi-e lene, ba sunt obosita, mi-e rau, mi-e somn, etc si etc.Maine dau teza la mate. Iar azi dau test la fizica. Unde aiiaaiaii sper sa reusim sa o convingem sa ne dee testul luni.
Si vreau sa dau la bio-chimie.La bio stiu ca voi munci si voi invata, deci voi avea note mari. Dar chimia? Observ ca prietena mea cea mai buna care da la filo la liceu e mai buna decat mine la chimie, aporape cea mai buna din clasa.Si eu vreau sa stiu sa fac toate probleme.Am invatat toate definitiile alea si proprietatile la SULF, HIDROGEN, CARBON, etc. Iar acum pentru ca le-am tocit nu mai tin minte nimic.LA PROBLEMe nu imi dau seama care sunt reactiile, si la alea ma incurc la stabilit coeficentii. Ce sa fac? Vreau sa stiu chimie neaparat.Si nu am cum sa dau la alt profil pentru ca nu imi plac.Mai este mate -info unde nu ma duc, Filo care nu imi place, stiinte sociale unde se duc toti prostii, ca se intra cu media 8 nu stiu cat, si acolo se face tampenia aia de civica si bio-chimie, unde am inteles ca e cel mai echibrat profil si ai apoi mai multe posibilitati la facultate.
PS:Vreau sa ajung medic nutritionisthappy
Deci, elevi care stiti ca aveti medii numai de 10 si 9.HELP ME! Ajutati-ma ajung printre cei mai buni din clasa SI va voi fi recunoscatoarehappy n
Am nevoie de sfaturile voastre cat mai repede posibIL.Si am obs.ca la celelalte intrebari mi-ati raspuns unu sau 2. Vreau cat mai multe pareri.Si 100 daca e poate pentru ca eu tin cont de ele, si chiar ma intereseaza.Sunt sigura ca ati intes ce am vrut sa spun si ce vreau.
Dau >>fundahappyMultumesccccccbig grin

6 răspunsuri:
| doroteea a răspuns:

Pur si simplu daca vrei sa ajungi undeva, trebuie sa ajungi cu cunostinte, nu neaparat cu note. Notele sunt doar o imagine, pe care majorittea si-o fac copiind. Eu te sfatuiesc sa nu intri in panica si sa incerci sa fii atenta la pregatirea de la matematica si sa incerci, sa faci tot efortul sa recapitulezi si sa prinzi din nou firul lectiilor, matematica si romana fiind cele mai importante, ai grija ca dai examen. Si eu m-am mai delasat. Dar incerc sa nu pierd firul materiei, sa ma mentin cat de cat. Stiu ca e mai grea clasa a 8-a dar da tot ce ai mai bun sa incerci sa inveti si sa fii atenta, nu pierde nicio ocazie de a invata mai mult si de a intelege mai bine. eu sunt tot a 8-a si daca ai nelamuriri pe la romana poate te mai ajut eu (la matematica nici eu nu ma descurc) id-ul meu: mihaelootza_rbd_mata mai vorbimtongue

| Onu_2759 a răspuns:

Sincer am avut numai medii de 9 si de 10 in clasa a 8a.
La matematica faceam pregatire. Profa imi arata un exemplu de exiercitu si eu lucram exercitii asemanatoare singura. [Cam 20]. Apoi ea ma verifica sa vada unde am gresit. Si tot asa.
La romana aveam un prof super bun si nu invatam niciodata. Eu prindeam totul din clasa. Daca nu poti face asta incearca sa inveti tu acasa.

Daca esti dupa amiaza la scoala poti sa te scoli dimineata si obliga`te sa faci ceva. Adica daca te scoli la ora 9 nu sta pana la 9 jumate in pat. Fugi repede si imbraca`te si apoi mananca si asa vei avea mai mult timp. Apoi ia-ti orarul in fata si ia fiecare obiect in parte si incepe sa inveti. Fa exercitii, probleme, invata. Sigur vei reusi sa ai medii mai mari si note mai bune.

Daca esti dimineata e si mai perfect. Vii de la scoala si manaca repede ceva, si incepe sa inveti. Ia fiecare obiect si... Mult succes.winking.

| lo8402 a răspuns:

Eu sincer nu as putea spune ca am un secret.Sincer in semestrul 1 din clasa a8-a si au o dadusem in bara si am ajuns sa ma intreb ce naiba se intampla.Atunci a fost momentul in care am realizat ca in loc sa-mi rezerv cateva minute pentru a citi lectia si apoi sa merg la ai mei sa ma asculte, acum stateam la calculator si stingeam monitorul de fiecare data cand intra cineva in camera.Asa ca mi-am organizat programul astfel incat sa am timp de amandoua.In semestrul 2 din clasa a 8-a toti profesorii au fost mult mai ingaduitori si ne-au dat note mai mari pentru a ne ajuta sa intram in liceul in care dorim.Desigur ca asta depinde mult de profesori...eu oricum sunt sgura ca vei reusi sa iti imparti programul. Totul se poate rezolva daca vrei si vad ca chiar vrei.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai parerea mea este ca trebuie sa ai si capacitatea de a invata mai repede pentru a prinde lucrurile fiind ca la mine profesorii astia dicteaza de zici ca turuie si nici nu stiu sa explice.
Eu sunt tot a 8-a si sunt in stare de corijenta la chimie, pur si simplu nu inteleg nimic, aia ne preda teorie si la tabla ne asculta pe fiecare cu cate o problema, noroc ca mai e tabelu periodic dar si pe ala trebuie sa scrie valentele ca altfel e de dat la gunoi laughing
E rau pentru tine ca iesi la 6 eu ies la 1

| Alexandra_4020 explică:

Va rog, mai astept sfaturisad

| Alexandra_4020 explică:

Pfff, nu ma prea ajutati. Voi imi povestiti acum, dar spuneti-mi mie personal cum sa facsad