| Ramona_1098 a întrebat:

Buna:*

Am si eu o curiozitate

Sunt din Iasi si acum o saptamana eram intr-un magazin Meli-melo, ma holbam la produse.Era gol magazinul, in afara de cele doua angajate eram doar eu cu o doamna.Intra un pusti pe la vreo 15-18 ani iar una din angajate a iesit de la casa de marcat si i-a spus ceva apoi s-a intors cu spatele, baiatul a deschis usa si a fugit. Apoi angajata mi-a zis ca i-a spus sa ramana in magazin cateva minute pana se uita ea in dosarul cu poze de pe camerele de supraveghere sa vada sigur daca e cel din imaginile din dosar, stiind ca e vinovat a fugit.
Angajata mi-a mai spus ca furase produse in valoare de 100lei.am ramas socata cand am auzit ca pentru 100 de lei cineva poate fura din fata camerelor, apoi avea tupeul sa se intoarca si sa mai incerce ceva

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Ce se intampla cu acestia?
Sunt prinsi pana la urma? Adica se implica politia?
Sau ii pot trage la raspundere doar cand mai calca in magazinul respectiv?

Am pus intrebarea in aceasta categorie pentru ca pustiul cred ca era minor

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt trasi la rspundere,dar in primul rand daca chiar au camere de supravegheat magazinul,si daca este minor platesc parinti amenda, dar daca faci mai multe fapte numai poti sa te duci la scoala de corectie fiind minor, sa stii ca magazinele cu camera de supravegheat au si un buton de panica si pot veni imediat politia si o trupa de paza cu care lucreaza eihappy