| DiDiShOoR989 a întrebat:

Am si eu o intrebare : cum a murit Nicoara Potcoava din romanul al lui Mihail Sadoveanu-Nicoara potcoava? funda +vot

Răspuns Câştigător
| selena05 a răspuns:

Este prins si inchis de catre paladinul Poloniei Seniatwski.La 10 februarie 1578 este dus la Varsovia, in aprilie este transferat la cetatea Rawa, iar peste 2 luni este intemnitat la Liov.
La 16 iunie 1578 este ucis, fiind condamnat la moarte.Este omorat de un calau in Piata Mare din Liov prin decapitare. Astept funda si vot big grin o zi buna!