| florina_7385 a întrebat:

am si eu o problema.straight faceimi place ft mult de un baiat care este cu mine in scoala.de fapt toata ziua este pe coridor cu mine si cu colegele mele mai nou. s-a intamplat acum 3luni cand el a intrat pe mine pe mess si mi-a spus ca sunt draguta si chestii si asa tot am lungit`o saptamana intregi.pana cand el s-a apropiat de mine si vedeam ca la scoala mereu se uita la mine. iar intr-o seara eram pe mess si mi-a spus ca ma place ft ft mult. iar eu i-am spus ca nu vom putea vi impreuna doar amici mai buni.deoarece eu sunt clasa a5-a. iar el a 9-astraight faceeu normal am 13 ani si el are 15.doar k ai mei m-au dat mai tarziu. a vazut k sunf f f diferita de colegele mele.de fapt arat mult mai matura.stiu sa ma comport si mi-a zis ca arat ft bine si etc. dupa ce in seara aceea mi-a spus asta a 2-a zi m-a chemat la o petrecere cu el.si l-am refuzatstraight face. dupa am vazut k mereu cand ma vedea pe coridor se dadea pe lg fete dar numai cand eu ma uitam la el.si tot asa eu am inceput sa tin la el doar k acum ne-am cam distantat nu mai vorbim asa mult pe mess si asa.am o colega care mereu sunt cu ea si mereu imi zice ca ma priveste foarte atent cand eu nu ma uit si imi spune ca este curios de mine dar nu vrea sa se arate.de fapt am cam vazut si eu. dar acum nu mai stiu ce sa cred. acum mereu sta cu colegele mele. iar eu nu prea stau acolo cu el.si daca vorbesc cu colegii lui dupa ce ma vede singura vine si se baga-n seama iar eu sunt ft incapatanata acum.am nevoie de ajutor va rog frumos.stiu ca sunt mai mica doar k acum nu mai pot da inapoi.am incercat sa uit. dar din moment ce il vad in f zi e si la mine in clasa.nu potstraight face. vreau sa se apropie de mine din nou.si sa-i dau de inteles ca nu il mai plac si vreau sa fiu indiferentastraight facedar nu prea pot.am nevoie de ajutor va rog mult.nu stiu ce sa fac straight faceil vreau inapoi.si nu stiu cum sa fac.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa mai astepti 3-4 ani, de-abia atunci va veti matuiriza amandoi si veti vedea daca chiar va placeti. Tu esti un copil, oricat de bine dezvoltata ai fi, nu ai varsta la care sa te gandesti la baieti. El este de asemenea prea tanar pentru a avea o relatie. Amandoi ar trebui sa va ocupati de scoala si sa lasati messul la o parte.
O metoda de a-l uita? Propune-ti sa ai numai note de 10 pana la sfarsitul anului. Invatatul iti va ocupa timpul si nu te vei mai gandi la el.

mlm
| mlm a răspuns:

Draga mea, in primul rand esti prea mica pentru asa ceva, faptul ca il placi este ok, el la fel, ceea ce incearca el acum sa faca este sa te faca geloasa pe tine pentru faptul ca l-ai refuzat de multe ori, gandeste-te, daca ai fi acceptat propunerea lui de-a merge la acea petrecere numai cu persoane de clasa a9 ace s-ar fi intamplat? Noi acum punem raul inainte, mai tarziu nu ai fi regretat daca cumva s-ar fi intamplat ceva! Intelege ca ceea ce am spus eu acum este daca s-ar fi intamplat.parerea mea este sa mai astepti, ai tot timpul inainte, esti abia in clasa a5 a, mai ai timp sa intalnesti baieti si mai si, nu te limita la primul care l-ai vazut si iti place, asteapta sa mai cresti un pic si apoi vei vedea ca nu trebuie sa faci tu nimic, vei vedea ca vor veni ei singuri sa-ti spuna ca le placi si alte chestii.Iti doresc mult noroc si stai linistita pe picioarele tale.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poti sa visesi la el. Asta este primul fel de iubire. Una care nu se concretizeaza, una care nu presupune atingere, sarut, nimic concret. Sunt priviri scurte, la care visezi si comentezi cu prietenele... Asa trebuie sa fie. Asa am fost si noi odata si noi am suspinat si ne-am urmarit colegii mai mari pe coridoare... (Nu din clasa a cincea ca eram mai mici ca tine de varsta, dar printr-a saptea... ) Nu este normal sa vrei mai mult. Pentru altceva nu este potrivit nici sa te gandesti. Cu timpul vei vedea ca daca e sa fie mai mult... peste cativa ani, va fi. Acum, asa cum a spus Brigaela este momentul sa te pui cu burta pe carte si sa nu bagi in seama alte lucruri care sa te distraga. Ai grija ca inca, desi nu crezi asta, esti inca un copil. Dintr-o iubire pura de copil poate iesi ceva urat de care sa nu vrei sa-ti amintesti... Tu inca nu stii de ce sa te feresti si el, desi este mai mare ca tine, este tot un copil. Asa ca aveti putina rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut o problema putin asemanatoare q a ta...la mine era povestea invers. mie imi placea mult de el.si il plac si acum...in fine...eu cred ca e mai bine ca nu te`ai dus q el la petrecere cum spunea si ``mlm`` se putea intampla ceva rau... da eu nu am inteles, u acum il palaci da nu vrei sa fii q el? oricum mai asteapta...esti f mik pentru asa ceva...mai asteapta. daca el intr-adevar te place te va astepta daca vrea doar sa isi bata joc de tine nu... fa ce simti...

| novacovici a răspuns:

Draga Flori,

E timpul sa lasi deoparte jocurile psihologice si sa fii directa. El nu este astrolog ca sa vada in stele ce gandesti sau simti tu. Tu trebuie sa ii spui si apoi sa il lasi sa ia o decizie pentru el. Daca te place se va apropia de tine, Daca nu te place, macar stii si nu mai iti pierzi vremea cu el.

Cand spun sa fii directa inseamna sa iti faci putin curaj pe coridor, sa mergi la el si sa ii spui:" Auzi, ce-ar fi sa incetam cu jocurile astea? Daca vrei sa vorbim hai sa ne vedem la un suc in oras dupa scoala." De aici de adaptezi situatiei.

Succes.

| florina_7385 explică:

Ai dreptate.de aceea nu am vrut sa merg la acea petrecere.acel baiat este destul de cuminte pentru ca altul ar fi zis "las-o in pace ca este clasa a 5-a".si asa.doar ca el a zis ca ma place ft ft mult si nu-l intereseaza de prietenii lui.am si observat cum toata ziua sta cu noi nu cu altii.si mereu imi spune colega mea ca se uita foarte insistent la mine si etc.si da sunt prea mica si nu prea as vrea sa fim impreuna doar sa fie ca inainte cum sa fac sa ma apropii mai mult de el?:-s

| florina_7385 explică:

Pai il plac foarte mult.doar k nu vreau o relatie cu el de aceea vam intrebat cum sa fac sa se apropie mai mult de mine.si sa termine cu chestii de gelozie si asa.mai ales ca acum vine si la orele melestraight face.cand il vad nu imi e usor.nu vreau nimic mai mult decat sa se apropie mai mult de mine si sa nu mai faca chestii din astea.as vrea sa stau de vb cu el sa-i spun dar nu stiu cum sa fac.