| anonim_4396 a întrebat:

Buna:* am si eu o problema legata de caine si as dori daca stiti sa ma ajutati si pe minestraight face. Am un pechinez, femela, care am luat-o prin donatie acum cativa ani(2 ani si ceva) si pe 4 iulie trebuie sa faca 4 ani insa problema este urmatoarea:
Eu am luat-o pe ea de la cineva prin donatie, care acea femeie mi-a spus ca are varsta de 7 luni insa eu cred ca este mai in varsta deoarece la bot are si fire albe sau ma rog intelegeti voilaughing si din cate stiu un catel tanar nu trebuie sa aiba par alb la bot nu?straight face
Spuneti-mi si mie ce stiti despre imbatranirea la caini etc.
Ms mult:*

4 răspunsuri:
| girlloveboy a răspuns:

Cainii imbatranesc mult mai repede decat oamenii si fara sa ne dam seama, catelusul vioi de ieri, astazi este un batranel care se misca agale. Chiar daca patrupedul nu mai este la fel de plin de viata, batranetea nu trebuie sa fie o perioada trista pentru animalul nostru de companie. Cu vizite regulate la veterinar, hrana si ingrijire adecvata cainele aflat la "varsta a treia" poate sa traiasca multi ani sanatos si fericit.

| FaraNumeNuoah a răspuns:

Imbatranirea cainilor, efecte si solutii.
Precum oamenii, cainii odata cu inaintarea in varsta incep sa prezinte anumite complicatii datorata acesteia.

Cele mai comune complicatii aparute la caini odata cu inainitarea in varsta:

Blana -
In timp, blana incepe sa isi piarda din stralucire si pare mata si nespalata.

Senilitatea -
Pe parcursul vietii celulele creierului dispar, insa in aceasta perioada(batranetea) acestea nu se mai refac. Ca efect cainele poate uita anumite obiceiuri, comenzi, locurile unde are voie sa-si faca nevoile.

Urinarea dificila -
Odata cu cresterea in varsta prostata cainelui se mareste, ajungand ca "batranete" sa prezinte dificultati in momentul urinarii.

Energia -
Datorita imbatranirii anumitor "parti" din corp care isi schimba propietatile in timp, care se prezinta prin slabirea cainelui. Acestea vor avea mai putina energie, nu vor avea chef de nimic. se vor comporta exact ca un batran.

Constipatia -
Cainii batrani se constipa mult mai des datorita incetinirii colonului si tranzitului intestinal.

Voma/diaree/lipsa apetitului -
Datorita complicatiilor gastrointestinale cainele va arata mai des aceste efecte.

Dintii -
Din cauza tartrului dentar ce se depune treptat odata ca inaintarea in varsta se "manifesta" in special in aceasta perioada a vietii. Aceasta cauzeaza deteriorarea si demineralizarea dintilor care duc in final la sensibilitati la nivelul gurii si caderea dintilor.

Musculatura -
Cartilagiile si musculatura se micsoreaza, avand ca efect atrita. Atrita se prezinta sub forma unor dureri la nivelul incheieturilor si muschilor.

Pielea -
Pe parcurs, pielea cainelui isi pierde din elasticitate si devine mai groasa.

Caderea parului -
Odata cu arderea celulelor(de care am amintiti mai sus) organismul cainelui poate pierde abilitatea de a regenera blana, astfel cainele poate ramane cu anumite parti ale corpului neacoperite de blana.

Infectiile -
Odata cu inaintarea in varsta sistemul imunitar nu mai functioneaza in parametrii normali. Astfel organismului ii este greu sa lucreze impotriva bacteriilor si infectiilor ce rezulta imbolnavirea cainelui mai des.

Greutatea -
Precum oamenii care la batranete nu pot manca tot atatea calorii cum mancau in tinerete si cainii trebuie sa se abtina. In cazul in care cainele nu are o dieta corespunzatoare se poate ingrasa, ducand la alte complicatii.

Pierderea auzului/vederii -
Cele mai frecvente efecte ale imbatranirii sunt pierderea auzului si a vederii, acestea sunt datorate pierderii sau degradarii sistemului nervos.

Puteti proteja cainele de aceste efecte la imbatranire asigurandu-i pe parcursul vietii un mod de viata corespunzator(mancare, antrenament fizic).
doar astas am gasit:X:*big grinhappy

fundita?big grin

| ana3 a răspuns:

Cu placere