| roxy_8649 a întrebat:

Buna am si o tema cine imi da raspunsul corct primeste fundita

descoperiti, prin dialog cu cei mari sau din alte surse ce rol are un procuror, un jurist sau un avocat in cadrul unui proces

Răspuns Câştigător
| LilySwan a răspuns:

Rolul Avocatului este sa-si asiste clientul in cadrul procesului, ajutandu-l sa-si apere sau sa-si dobandeasca drepturile legale. Obligatia avocatului este ca pentru onorariul incasat sa faca tot ce-i sta in putiinta sa revolze cat mai avantajos solicitarea clientului sau.
In antiteza, rolul Procurorului nu este acela de a se alatura unei parti din proces, ci acela de garant general al drepturilor si libertatilor cetatenilor. Prezenta activa a procurorului in procesul civil este o garantie ca activitatea de infaptuire a justitiei se va face in conformitate cu legile tarii si in scopul stabilirii adevarului.
Rolul Juristului intr-un proces este de a conlucra cu instantele judecatoresti pentru a contribui la apararea drepturilor legitime ale persoanelor reprezentate dar si la descoperirea adevarului si prevenirea altor conflicte (litigii).
Sper ca te-am ajutat, PUPICI, steluta?

3 răspunsuri:
| LilySwan a răspuns:

Ciao, ti-au fost de folos raspunsurile? Nu ne dai funda tongue

| SorinaAndrada a răspuns:

Un avocat in cadrul unui proces are rolul de al proteja pe inculpat de a ajunge la inchisoare.(sper ca te-a ajutat raspunsul meu:funditabig grin)

| AndreiS25 a răspuns:

Procurosul de obicei reprezinta statul Acuzarea, Avocatul reprezinta apararea sau acuzarea depinde de ce proces este vorba