| Ge0rgika a întrebat:

am trecut in clasa a 11 a si profa mea de romana nu mi a dat nicio lista de lectura pentru vacanta dar stiu ca dupa ce incepe scoala imi va da o multine de carti de citit.
imi ziceti si mie ce aveti voi de citit?

3 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Nu ti-a dat pentru ca sunt doar vreo 3 carti de citit. Enigma Otiliei, Maitreyi, Patul lui Procust si Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.

| madalinaioana2008 a răspuns:

Eu iti pot spune in generalce se face.ca profa mea a abordat altfel problema( in a 9-a si a 10-a am facut proza si dramaturgia si in a 11-a am facut poezia si o parte din variantele de bac de la poezie.) Morometii vol 1 si 2 de Marin Preda, Amintiri din copilarie de I. Creanga, Harap-Alb, Ultima noapte de dragoste prima noapte de razboi de Camil Petrescu, Jocul ielelor tot de CP, Hanul Ancutei de M. Sadoveanu, Enigma Otiliei de G. Calinescu, Cartea nuntii de G. Calinecu, Lostrita de Vasile Voiculescu, In vreme de razboi, Iona de Marin Sorescu, Maytrei, Cel mai iubit dintre pamanteni, Moara cu noroc de Ioan Slavici...dar sincera sa fiu.acum nu prea imi mai amintesccrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiganiada - Ion Budai-Deleanu
Chirita in provintie - V.Alecsandri
Mesterul Manole - Lucian Blaga
Scrisoarea I - Eminescu
In vreme de razboi - I-le Caragiale
Nunta in cer - Mircea Eliade
Enigma Otiliei - G.Calinescu
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - Camil Petrescu