| MaiaMorrgen a întrebat:

Bună, aș avea nevoie de ajutorul vostru. Sunt într-o relație de 4 ani iar de când sunt cu acest băiat a "greșit" sa zic asa de trei ori. 1. Când eram la începutul relației a ieșit cu niște prieteni la o pensiune câteva zile. Printre persoanele cu care era acolo se numără și o fată cu care el ieșise și avuse mai multe tentative de relație în trecut. În primul rând nu mi-a scris zilele alea, nu știam aproape nimic de el iar când îl sunam sau îi scriam eu îmi răspundea foarte greu sau nu putea să vorbească. La început m-a deranjat puțin dar am înțeles și am zis să îl las să se distreze cu prietenii. Când a ajuns acasă era plin de semne pe gât. Mi-a spus ca i le făcuse un prieten pentru că se jucau un joc și a fost provocat dar evident că nu l-am crezut și am știut clar că semnele alea sunt făcute de fata cu care el ieșise înainte de mine. La momentul respectiv l-am iertat fără a fi nevoie să îmi explice și fără ca el să își dea seama că eu de fapt știu despre acea fată. Nu știu, ceva din mine nu mă lăsa să mă despart de el. Evident că peste câteva luni s-a scăpat și mi-a spus că de fapt semnele nu sunt făcute de prietenul lui dar m-a asigurat ca cică nu s-a întâmplat nimic între el și acea fata. 2 Pe când aveam un an și șase luni am găsit la el în telefon o conversație cu un prieten de al lui în care iubitul meu se sfătuia cu acel tip dacă să se desparta sau nu de mine pentru o fată cu care vorbea de trei luni. Pe când eu am găsit mesajele el și fata aia nu mai vorbeau sau cel puțin așa mi-a spus mie. Când i-am aratat ce am găsit mă vrajea să nu mă despart de el și imi tot spunea că el nu s-a văzut niciodată față în față cu acea fată deși din printurile de la mesajele lor reieșea altceva. Tot în conversația cu acel băiat am aflat că de fapt el a vrut să meargă de mai multe ori la fata care i-a făcut semnele pe gât doar că nu avea cu ce să ajungă la ea. După o lunga perioada cu stări de anxietate și nesiguranță i-am cerut iubitului meu o pauză de o săptămână în care să fiu doar eu cu mine și să îmi pun gândurile în ordine. Mi-a spus că acceptă dar evident că nu așa a fost. Mă tot suna și îmi tot scria deși i-am spus să nu o faca și vorbeam seara pe cameră spunându-mi cât de prost se simte el și cât de mult regreta. După o săptămână de așa zisă pauză ne-am văzut, eu nu eram bine dar totuși am continuat relația cu el. 3 După o perioadă în care lucrurile s-au calmat și totul părea bine între noi (pe lângă faptul că el îmi tot spunea că acea săptămână care se presupune că ar fi trebuit să fie o pauză a fost mult mai grea pentru el decât pentru mine) am găsit din nou la el în telefon un număr salvat fără nume dar cu care avea apeluri foarte lungi. După ce m-am comportat ca o nebuna și am aflat al cui este numărul mi-am dat seama că de fapt nu era doar o simplă conversație cu un simplu om. Numărul ala a fost salvat cu un motiv. Fusese vorba din păcate despre o altă fată, fată care îl plăcea pe el și încă îl place, fată de care el a spus să nu îmi fac griji, fată despre care stiam că, cândva va fi în viața lui sau poate chiar în a noastră încă de când am văzut cum o privește la o petrecere am știut că este atras de ea sau că ceva vrea de la ea și sincer este foarte greu să vezi asta, să simți că omul de lângă tine este "captivat" de altcineva și tu sa nu ai puterea sa faci nimic, iar mai apoi el să își calce propriul cuvânt făcând exact opusul la ceea ce ți-a promis doar pentru faptul că nu ești suficient de bună. De fiecare dată când l-am rugat să-mi spună ce au vorbit, spunea că nu știe și ca nu își aduce aminte dar el vorbise cu ea înainte cu 2 zile ca eu sa aflu. Imi tot spunea faptul că nu își aduce aminte ce a vorbit cu ea înseamnă că, conversația aia nu a însemnat nimic și ca a fost foarte plictisitoare. Mi-a mai spus ca ea l-a sunat dar fiecare apel era inițiat de el. Ei bine, am nevoie de un sfat, de o critică, de orice. Când vine vorba despre greșelile sale eu le spun "înșelat" dar el nu le considera așa. Sunt eu nebună sau chiar este înșelat? Ceva nu mă lasă să mă despart de el. Ce ați face in locul meu? Aștept și accept orice.

1 răspuns:
| MaiaMorrgen explică:

E o parte acolo care nu se înțelege de loc și nu știu ce s-a întâmplat. Trebuia sa fie asa :de când am aflat de conversație ma tot ruga sa nu ma despart de el. "