| JustMe_5093 a întrebat:

As dori si eu niste sfaturi.Eu iubesc arta.Am talent la desen iar de curand m-am apucat de chitara.As vrea sa fac ceva din asta dar mama zice ca cu arta voi ajunge in strada. Zice ca trebuie sa ma fac doctorita.Nici nu ma lasa sa mi aleg singura meseria.In plus ador rock-ul, metalul etc In special imi place si-rockul dar ea si tata spun ca e o porcarie, ca e pentru satanisti si ca Eu nu sunt de asta.Am incercat sa le explic ca nu e asa dar nu ma asculta.Stiu ca am vise marete, voind pe viitor sa fiu intr-o trupa, ba chiar sa plac in Japonia dar sincer asta va fi imposibil fara sustinerea familiei(eu fiind mai timida, usor de intimidat). Sunt in a 7 a si ar trebui sa stiu pentru ce meserie sa ma pregatesc dar... Oare exista o cale de mijloc care sa ne multumeasca pe mine si pe familia mea? Eu la 'stital toata ziua' nici nu ma gandesc.Nu vreau sa-mi irosesc viata facand ceva ce nu-mi place.Va rog sa ma ajutati sad Chiar nu stiu ce sa fac...Parintii mei chiar nu vor sa inteleaga

7 răspunsuri:
| emiitzzy a răspuns:

Ppoi daca nu inteleg parintii tai i foarte grav ar trebui sa le spui odata si odata ca vei creste si va trebuie sa iti alegi o meserie ce sa iti placa tie medicina din punctul meu de vedere este foarte buna poate parintii tai au aleso pentru tine pentru ca faci si multi bani din asta dar poate tie nu iti place mie dah si eu vreau sa continui cu medicina pentru ca imi place si mie imi place rokul da nu metalica ...rockul usor si si eu m-am apucat de chitara dar clasica in timpul liber adica in fiecare zii imi rezerv un anumit timp pentru a face ceea cemi place eu singura imi compun versuri si incep sa cant sa exersez poate daca parintii tai tear asculta sa vada cum canti sau sa le demonstrezi ca asta iti place si la asta este cea mai buna poate ar intelege depinde si din ce oras esti poti merge la un liceu de arta sa te dezvolti acolo explica-le frumos parintilor tai spune-i sa te asculte pana nu e prea tarziu si spune-le ca nu ai de gand sa iti irosesti viata pe ceva ce nu iti place nu vrei ca in fiecare zii sa faci acelasi lucru cum face lumea de azi si ca daaca vor fii alaturi de tine si vor crede in tine in primul rand vor observa ca vei reusii in viata multe si inca ceva nu mai fii asa timida gandeste-te daca vei sustine un spectacol la 1000 de persoane sa fie o sala plina ce ai face ca te-ai pierde lasa timiditatea si treci peste daca vreodata simnti ca iti estefrika sa o faci gandeste-te ca doar tu esti acolo sau ca esti in kamera ta si exersezi eu una asa fac ma gandesc la ceva frumos si imi trece nu ma uit la nimeni din sala euu sincer te sustin si chiar te incurajez continua cu muzica si cu ceea ce faci pentru ca este o pasiune foarte tare si foarte frumoasa nu multi din ziua de azi mai au chef de chitara si nu stiu ce... :*:* sper caparitnii tai sa inteleaga:X

| Static a răspuns:

Si eu iubesc arta, si eu am talent la desen si vreau sa dau la un liceu de arte. Si eu cant la chitara de cateva luni big grin. Si ador muzica mai ales cea rock. Ce coincidenta. Spune-i mamei tale ca si parintii si bunicii mei credeau la fel, ca prin arta voi ajunge in strada, dar nu este deloc adevarat. Cu arta poti ajunge pictor, poti vinde tablouri, sti cati bani poti face din tablouri? Nu ai habarn, o gramada! Poti ajunge designer vestimentar, designer de interior, iar de la liceul de arta poti iesi chiar doctorita sau asistenta ca mai stiu eu pe cineva. Important este sa iti placa tie si sa te pricepi, daca tie nu iti place chimia, fizica, biologia si matematica sua nu te descurci prea bine la ele nu ai cum sa ajungi doctorita. Insa cu desenul este foarte usor, si este de viitor. Mie mi-a explicat multi chestia asta, si chiar oameni cu bani care regreta ca nu au avut si copiii lor talent, nu oricine are acest talent. Rock-ul e la moda, si popul dar mai mult rock-ul! Eu ascult in special Adam Lambert love struck. Si nu este doar, pentru satanisti, sa recunoastem oricine asculta rock. Unele melodii sunt cam galagioase, altele precum Diaty of Jane suna bine si sunt cool. Si eu vreau sa devin cantareata dar si designer. App, si eu stiu cateva cuvinte Japoneze si mai cred ca japonezele au o moda cool. Ma refer la haine love struck. Iar daca parintii tai nu te inteleg deloc, ar fi bine sa le explici odata si odata inainte sa fie prea tarziu, spune-le in felul urmator: Mama, Tata, (ma rog), voi vreti sa devin doctorita da? nu e greu sa intru la un liceu sanitar mai greu este sa il absolvesc. Din moment ce nu imi place materile de care este nevoie in acest liceu nu am cum sa le stiu intelegeti? Biologie imi trebuie, chimia, fizica si matematica la fel. Eu nu ma pricep la ele si pentru ca nu imi plac. Si nici aceasta meserie nu imi place este si obositoare si stresanta. Iar doctorii nu iau un salariu potrivit. Cand colo pot deveni ce imi place, imi pot folosi talentul intr-o meserie ce imi place, intr-o meserie de viitor, banoasa. Ca de ex Pictoita, sau designer? Stiti cati bani iau acesti oameni talentati?! Multi bani! Nici prin minte nu va trece. Daca credeti ca cu talentul nu ajung nicaieri va inselati, poate veti spune ca imi trebuie relati pentru a ajunge pictorita sau designer, precum Bote ( :p ), nu este adevarat! Din moment ce un om are talent, nu trebuie sa dea mita sau sa aiba relatii, sa ai relati si sa dai mita cand nu ai talent, dar din moment ce ai esti direct "promovat", sau luat in ochii. Omul se naste cu talent nu il dobandeste. Parintii tai trebuie sa te inteleaga, oricum daca nu o vor face va trebui sa convingi pe cineva mai mare, un adult de pila sa ii faca sa inteleaga. Eu am fost la un liceu de arte si acolo sunt numai copii talentai, si dupa 2 ani de pictura poti alege din nou 3 profiluri : 1. tot pictura in continuare, 2. designer vestimentar adica cu moda, si 3. designer abiental adica de interior, cu casele.

| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Acum problema se pune in felul urmator: esti a 7a si ei poate au impresia ca nu stii ce e viata ce vrei sa faci, ca e un capriciu bla bla bla. stii tu. asa. pai sincer ar trebui sa ii lasi sa se gandeasca, sa nu dai inapoi de la nimic din ceea ce faci in domeniul artei si ei vor intelege peste putin timp ca tu chiar vrei asta si ca daca tie iti place, vei risca. orice ar zice ei, tu nu da inapoi, pentru a le dovedi ca esti sigura pe tine si stii ff bine ceea ce vrei de la viata. ^^

| NicoNicoNiiiii a răspuns:

Parintii nu vor fi tot timpul langa tine si nu ei decid ce vei face TU in viata TA. Scuze dar nu sunt de acord deloc cu mama ta. Plus ca si rok-ul e tot un fel de arta, face parte din arta moderna a muzicii.
Toti artistii au devenit oameni de seama, oameni foarte bogati si importanti. Insa, ai nevoie de talent. Cei despre care vorbeste mama ta, cei care au ajuns pe strazi si mor de foame, nu au avut destul talent, nu s-au integrat in lumea artei.
Talentul e un lucru valoros. Daca si tu-l ai cu adevarat, nu cred ca vei avea nici o sansa sa ajungi pe strazi. big grin
Iti urez noroc. xoxo

| AnyAnA99 a răspuns:

Cred ca mi-am gasit sora geamanalaughing))Si eu sunt tot in clasa a 7-a, si eu iubesc arta si nu in ultimul rand as vrea sa plec in Coreea/Japonia...Mama ma inebuneste sa ma fac doctor-recunosc ca nu ar fi rau-insa imi doresc asta de 1000 de ori mai mult! Conteaza sa faci ce iti place iar daca iti doresti cu adevarat vei reusi!

| dellu a răspuns:

Nu trebuie sa urmezi meseria pe care parintii tai ti-o recomanda.
Multi parinti incearca sa isi convinga copii sa aleaga o cale, pe care ei nu au fos tin stare sa o urmeze.
Intr-adevar, este foarte greu sa faci ceva cu arta (si mie imi place sa desenez