| mariad7 a întrebat:

Aș vrea să dau la Facultatea de Arhivistică din cadrul Universității București. Se dau probe sportive la Arhivistică? Mă pot primi dacă am astm bronșic?
M-am uitat pe internet însă nu am găsit vreun răspuns la întrebările astea.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Asta pentru ca e absolut inutila aceasta facultate.
Unde o sa lucrezi? Practic aceasta facultate te pregateste ca sa lucrezi in arhivele statului unde sunt foarte putine locuri de munca (daca mai sunt), in foarte putine orase si salarii foarte mici. In plus, ORICINE SE POATE ANGAJA ACOLO, daca vrei acum sa te angajezi poti sa o faci printr-un simplu examen de istorie. Nu trebuie sa pierzi 3 ani din viata, sa mergi zi de zi la cursuri sa inveti numai istorie care nu o sa iti foloseasca la niciun alt loc de munca, nici macar profesor nu poti fi. Diploma aia nu o sa iti foloseasca la nimic.

Stiu ca nu vrei sa auzi asta, nu trebuie sa ma asculti, oricum e decizia ta, dar stiu cum e, si eu am iesit de pe bancile liceului si imi cautam o facultate doar asa dupa cum suna. Dar nu, important e sa te gandesti la ce poate sa iti ofere facultatea, in Romania asta saraca nu iti permiti sa faci o facultate degeaba si dupa aia sa ramai cu diploma in brate.