| DjMinnie a întrebat:

as vrea sa imi schimb religia cat de repede posibil. Dar nu stiu cum sa o fac. Sunt crestina dar vreau sa fiu musulmana. Dau fundita daca imi spune cineva unde pot sa o schimb!

5 răspunsuri:
| Sofia08 a răspuns:

Ne spui motivul pentru care vrei sa faci asta? Eu credeam ca trecerea de la o religie la alta e pacat...

| DjMinnie explică (pentru Sofia08):

Prietenul meu e musulman la fel ca si cumnata si cumnatul meu. Si cred ca asta ma va ajuta sa ma accepte mai usor. Iar religia asta ma atrage. NU stiu de ce. Dar asa simt

| 8mariastar a răspuns:

Da poti sa ti-o schimbi dar e pacat sa stii.
Uite ce trebuie sa faci:
Primul pas este o sfatuire cu un preot ortodox. El te va instrui cum si din ce surse sa dobandesti notiunile catehetice specifice ortodoxiei, si te va ajuta sa intelegi duhul credintei noastre. Adica ceea ce o face deosebita ca traire sufleteasca, duhovniceasca, fata de confesiunile catolice si protestante. Dupa insusirea notiunilor de baza, se trece la pregatirea pentru taina botezului. Trebuie sa cauti un nas ortodox, credincios si traitor al ortodoxiei, care sa iti fie exemplu de viata crestineasca veritabila, nu,, caldicel" si superficial. Pregatirea pentru botez va include si postirea si rugaciunile specifice catehumenilor, pe care ti le va indica viitorul tau duhovnic. Doamne, ajuta!

| enzodemes a răspuns:

Te poți converti la o biserică musulmană, dar trebuie să vorbești cu cineva de la o biserică musulmană.Din câte știu religia musulmană e foarte riguroasă și nu îți permite să abuzezi de mult lucruri cum la creștini pare normal, fii atentă la detalii.Nu lua decizii în grabă.

| Alle_AlleXandra_1995 a răspuns:

Buna ai reusit sa iti schimbi religia?