| annk_6204 a întrebat:

As vrea sa invat lb engleza "de la cap la coada". Si nu stiu cu ce sa inceplaughing. As dori engleza americana decat britanica.In plus nu as vrea sa fac meditatii poate ca mai incolo.Deci.niste sfaturi cum sa invat... ceva? Funda:*

Răspuns Câştigător
| andypandy_2709 a răspuns:

E usor daca chiar vrei; poti sa inv:deci prima data cauta niste site-uri de vocabular,traducere,etc.(daca nu vrei poti sa-ti cumperi o carte,cum ar fi engleza pentru incepatori) prima data trebuie sa inv gramatica,adica cum se scrie si in special cum se pronunta(este cel mai important,dupa ce inv astea poti sa incepi sa inv animalele,fructele,etc.(adica sa-ti imbunatatesti vocabularul,care este ff important,deoarece conteaza intr-o conversatie) si mai departe iti urez succes(si meditatiile poti sa le incepi de pe acum,deoarece la inceput e mai greu si conteaza,iar dupa poti sa te lasi si sa continui singura)ti-am spus totul conteaza de tine si de persoana ta... oricum eu iti urez sussces si spor la invatat(iti spun astea ca si eu inv engleza,dar cea britanica, mi se pare mai usoara si sunt pe la sfarsit, sa stii e destul de usor conteaza cum incepi) funda? vot/?

2 răspunsuri:
| Jumpyi_8120 a răspuns:

Te sfatuiesc sa o inveti pe cea britanica.Este mai buna si pricepi mai repede.Mai intai invata cuvintele de baza.Cum ar fi :yes=da.no=nu,thank you=multumesc,please=va rog.excuse me=nu va suparati si sorry=imi cer scuze. Apoi invata sa conjugi verbul to be=a fi.ex:I am =eu sunt,you are=tu esti, he/she/it is=el/ea este("it" se foloseste pentru. animale si obiecte). Dupa accea invata verbul to have=a avea. ex: I have-=eu am, you have=tu ai.she/he/it has=ea/el are etc. Apoi cuvintele :fructele,legumele, familia, casa etc.trebuie sa inveti si:who=cine,what=ce/cine,which=care,where=unde,when=cand,why=de ce,how=cum, how much=cat/cate.Ce sa mai iti zic? Engleza este usoarta daca vrei cu adevarat s ao inveti cumparati carti, dictionare etc.