| bunicisibuni a întrebat:

Hei! Trec a9-a pe mate-info(intesiv engleza). Problema e ca eu nu stiu engleza. As dori sa o invat, dar o amica mi-a spus ca nu am cum ca deja sunt la liceu si ca e greu sa o invat. M-a demoralizat! O sa dau test la engleza pe 26 august, dar cica nu e eliminatoriu. Fac meditatii, dar m-a bagat in gramatica. Si saraca e gen: "Sa-mi bag...". Mi-a zis sa ma uit la filme in engleza, dar cand ma uit nu inteleg mai nimic, deci nu inteleg cu ce m-ar ajuta. Ceva sfaturi cum as putea sa o invat? O pot invata sau prietena mea are dreptate? Orice sfat ma poate ajuta. Dau funda.

5 răspunsuri:
| mia100خوبصورت a răspuns:

Buna! Si eu trec in clasa a9 a profilul mate-info. Adevarul este ca acum este destul de greu sa inveti engleza. Nici eu nu ma descurc foarte bine dar totusi mai stiu ceva. Eu te sfatuiesc sa incepi cu inceputul, mai intai cuvintele de baza, apoi putina gramatica si tot asa... Altceva nu stiu ce ai putea face...

| Vofuse a răspuns:

Fa niste meditatii si cauta niste ghiduri de limba engleza. Iti recomand edu engleza si isa. La ce liceu ai intrat?

| Kirschen a răspuns:

La test trebuie sa iei peste 6. Nu e greu, mergi la meditatii și învață și singur de pe internet. Succes!

| Teodora777 a răspuns:

Nimic nu e imposibil, daca iti doresti ceva cu adevarat vei reusi.Da, cu siguranta iti va fi putin cam greu dar daca nu te lasi batuta o sa reusesti. Continua cu meditatiile, iar la filme in engleza te poti uita doar daca stii cateva cuvinte elementare ca sa intelegi cat de cat. Poti incerca si Doulingo este o aplicatie bunicica pentru incepatori. Multa Bafta!