| Maarriaaa a întrebat:

As vrea sa`mi dati niste exemple de eroi din literatura sau istorie.

Trebuie sa gasesc un erou pe care care sa-l introduc intr-o alta poveste.In acea poveste trebuie sa fie tot erou. Ma puteti ajuta?

Ma gandeam la Stefan cel Mare sau mesterul manole[erou din literatura] dar in ce poveste sa-i pun ca sa fie tot eroi?

Sau altcineva. Nu prea imi vine nimic in minte.
Dau funda pentru cea mai buna idee. Iar restul votlove strucklove struck

2 răspunsuri:
| kajen4ever a răspuns:

Am eu o idee.carol 1.citeste:In vremea asta, departe de Germania, la Gurile Dunarii, un grup de oameni providentiali hotarasera sa-si reconstruiasca tara si sa-si europenizeze poporul.
Pentru indeplinirea acestui scop, au cazut de acord ca trebuie adus un Print Strain. Prestigiul numelui sau ar fi fost nu doar un zid protector, ci s-ar fi confundat cu prestigiul tarii, ridicandu-i fruntea din tarana, pentru a o impodobi cu lauri. Alaturi de Unirea Principatelor, aducerea unui print strain fusese marea dorinta votata de Adunarile parlamentare romanesti in 1857. Carol se gasea in permisie de Pasti la Duseldorf, cand iata-l, dintr-o data, angrenat in valtoarea politicii europene! A fost o surpriza enorma sa afle de la tatal sau ca Anglia l-a propus pentru ocuparea unui tron vacant intr-o tara aflata la frontiera nordica a Imperiului Otoman si ca Franta este incantata de propunere. Ceea ce l-a uimit si mai mult a fost faptul, inimaginabil in alt context, ca Regele Wilhelm si Bismarck si-au dat si ei acordul, mai tarziu, ce-i drept, decat ceilalti... Cele trei mari puteri europene considerau ca, data fiind starea jalnica a Portii Otomane, se impunea ridicarea unui baraj in drumul Rusiei spre Balcani. Aceasta era misiunea de print european a lui Carol, de cavaler al Ordinului Vulturul Negru. Cand a intrebat unde este tara pe care va trebui sa o conduca, raspunsul l-a umplut de bucuriesickLa Gurile Dunarii.El se nascuse la izvoarele ei!