| Havin a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce importanta are absenta curentilor verticali in Marea Neagra?

2 răspunsuri:
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Deoarece nu exista curenti verticali, s-au format doua straturi de apa: unul pana la 180 de metri si unul pana in adancurihappy
diferenta dintre cele doua straturi este una de salinitate, cel de suprafata avand o salinitate mai mica, permitand animalelor sa traiasca in voie... sub 180 de metri nu prea exista viata in Marea Neagra.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Deoarece nu exista curenti verticali, s-au format doua straturi de apa: unul pana la 180 de metri si unul pana in adancurihappy
diferenta dintre cele doua straturi este una de salinitate, cel de suprafata avand o salinitate mai mica, permitand animalelor sa traiasca in voie... sub 180 de metri nu prea exista viata in Marea Neagra.happy