| ingerasmotat a întrebat:

Dau FUNDA! De ce in marea neagra nu exista curenti verticali! Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| hope2destiny a răspuns:

Deoarece, din cate imi amintesc dintr-a 8a, sunt 2 paturi de apa: cea de suprafata, cu lumina, oxigen, viata, salinitate redusa, si cea de fund, fara lumina, oxigen, viata si cu salinitate mare. plus ca este o mare inchisa happy sper ca te-am ajutat cat de cat big grin

| anotimp2 a răspuns:

Lipsa curentilor se datorează dispunerii circulare a surselor de apă continentale, existenta unei singure legături cu Oceanul Planetar (prin strâmtoarea Bosfor, Marea Marmara si strâmtoarea Dardanele)