| TeYo99 a întrebat:

As vrea sa va intreb la fete li se schimba vocea ca la baieti,
sau ramane aceeasi? Si daca da la ce varsta? Multumesc!

3 răspunsuri:
| vlad89c a răspuns:

Da, li se schimba, in sensul ca nu ramane asa de subtire ca si cum ar vorbi un spiridus sau un soricellaughing
Pe la 12 ani, odata cu venirea menstruatiei daca nu ma insel.
Ori cum se va tot schimba cu timpul.

| Alinuta1234565 a răspuns:

Din cate stiu eu nu are cum sa se schimbe vocea. Sper ca te-am ajutat!

| 7MBiancaM7 a răspuns:

Sall! Schimbarea vocii este un fenomen fiziologic care apare la baieti intre 12 si 13 ani, cel mai tarziu la 15 ani. In cazul fetelor, schimbarea vocii are loc mai devreme, la 11-12 ani, si trece mai putin observata. Vocea fetelor coboara cu doar o terta, pe cand la baieti cu o octava. Sper ca ti-am fost de ajutor! Daca vrei sa citesti mai mult intra aici http://jurnalul.ro/......5025.html. Apare "Biblia intreaga"! Succes!