| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va pun 4 intrebari de cultura generala, la care..habar nu am de raspuns! a
1.Care este cel mai mare munte din lume?
2. Unde se afla el?
3.Ce inaltime are el?
4.Cand a fost prima expeditie/excaladatie a muntelui, in ce an?

Răspuns Câştigător
| RuxandraV a răspuns:

1. Vârful Everest, din Munţii Himalaya, este cel mai înalt punct de pe Pământ.
2. El se află la graniţa dintre Nepal şi Tibet.
3. Are o înălţime de 8848 m.
4. Nu sunt sigură, dar cred că prima expediţie a fost a lui George Mallory, în 1921. Totuşi, din cauza faptului că nu au fost echipaţi corespunzător, cei din grupul condus de Mallory au trebuit să renunţe la expediţie şi să se intoarcă acasă.
happy