| Lavinia20 a întrebat:

as vrea si eu va rog frumos terminatiile in limba franceza la modul indicativ prezent
passe compose
imperfect
mai mult ca perfectul.
decat termiantiile la verbe
va rog mukt
multumesc

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

La prezent:
vb de grupa 1 terminate in er- er se taie si se adauga: e es e ons ez ent;
vb de grupa 2, terminate in ir, ir se taie si se adauga : is, is, it, issons, issez, issent;
vb de gupa a3a, cele neregulate, se adauga terminatile: s, s, t ons ez ent.
Perfectul compus se conjuga in 2 moduri:
1) la verbele care exprima starea: se conjuga cu auxiliarul avoir conjugat la prezent+ participiul trecut al vb de conjugat(prima grupa se taie er si se adauga e accentuat, a2a se taie r, a 3a sunt neregulate, cauta pe net o lista cu participi)
2) la vb de miscare se conjuga cu etre la prezent+ participiul vb+ term,, e,, la feminin sg,,, s,, la masc plural si,, es,, la fem plural.
Imperfectul se conjuga astfel: vb respectiv la prezent pers 1 plural, se taie terminatia de pers 1 plural si acelui radical ii se adaugam ais, ais, ait ions, iez, aient.

3 răspunsuri:
| Mara_1046 a răspuns:

Indicatif present: e, es, e, ons, ez ent
exemplu:
Indicatif présent
je parle
tu parles
il/elle parle
nous parlons
vous parlez
ils/elles parlent
passe compose: ai, as, a, avons, avez, aient + terminatiile verbului é
exemplu:
Indicatif passé composé
j'ai parlé
tu as parlé
il/elle a parlé
nous avons parlé
vous avez parlé
ils/elles ont parlé
imparfait: ais, ais, ait, ons, ez, aient
exemplu:
Indicatif imparfait
je parlais
tu parlais
il/elle parlait
nous parlions
vous parliez
ils/elles parlaient
plus que parfait: ais, ais, ait, ons, ez, aient + terminatiile verbului é
exemplu:
Indicatif passé composé
j'ai parlé
tu as parlé
il/elle a parlé
nous avons parlé
vous avez parlé
ils/elles ont parlé

Sper ca iti sunt de ajutor! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cls a5-a habar nu am.Am nevoie de ajutor.

| anutzadraguta a răspuns (pentru anonim_4396):

La prezent:
vb de grupa 1 terminate in er- er se taie si se adauga: e es e ons ez ent;
vb de grupa 2, terminate in ir, ir se taie si se adauga : is, is, it, issons, issez, issent;
vb de gupa a3a, cele neregulate, se adauga terminatile: s, s, t ons ez ent.
Perfectul compus se conjuga in 2 moduri:
1) la verbele care exprima starea: se conjuga cu auxiliarul avoir conjugat la prezent+ participiul trecut al vb de conjugat(prima grupa se taie er si se adauga e accentuat, a2a se taie r, a 3a sunt neregulate, cauta pe net o lista cu participi)
2) la vb de miscare se conjuga cu etre la prezent+ participiul vb+ term,, e,, la feminin sg,,, s,, la masc plural si,, es,, la fem plural.
Imperfectul se conjuga astfel: vb respectiv la prezent pers 1 plural, se taie terminatia de pers 1 plural si acelui radical ii se adaugam ais, ais, ait ions, iez, aient.