| Ana_4328 a întrebat:

azi mi-am luat o chitara si am nevoie de ajutorul vostru!
cu ce ar trebui sa incep? imi pare foarte dificil totul.sadsadsad mersi mult

2 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna, recomandarea mea este sa faci cateva lectii de chitara cu un profesor ca sa-ti explice cum functioneaza chitara, sa-ti arate pozitia pozitie corecta a degetelor, etc. Varianta de a invata de pe youtube, nu o recomand incepatorilor. Ai mai multe informatii pe www.the-guitar.ro aici: http://www.the-guitar.ro/......-youtube/. De asemenea, poti gasi acolo foarte multe informatii care sa te ajuta. Daca esti din Bucuresti si esti interesata de lectii de chitara ma poti contacta la marius@the-guitar.ro. Mult spor, Marius Furduescu

| AlxMro a răspuns:

Ar trebuii sa incepi cu gamele. Chitara are 6 corzi respectiv :mi, si, sol, re, la, mi. Dupa cum sti intre note exista diez si bemol facand exceptie trecerea de la mi -fa si si-do. Dupa care incepi sa inveti acordurile si bataile. Este important sa "te joci" pe chitara adica sa incerci diferite combinatii intre acorduri cu diferite batai. Si insfarsit incepi sa canti. Pare usor nu? (vei avea mult de munca )