| OmSerios a întrebat:

Salut fratilor. Se pare ca am nevoie de intelepciunea voastra pentru rezolvarea unei probleme, in privinta liceului. Mai exact, in privinta profilurilor. Tre' sa incep acu' clasa a XI-a, si am de gand sa ma mut de la profilul meu curent, stiintele naturii, la stiinte sociale. Din cate am vazut, asta da profil. De ce sunt eu nedumerit? E simplu. As vrea sa aflu, cu ajutorul vostru, bineinteles, ce materii se fac in clasa a XI-a la stiinte sociale, si mai important, la ce materii ar trebui sa dau acele examene de "diferenta", venind de la stiintele naturii. Si in final, din ce materii pot sa aleg la bacalaureat.
Acum, pentru cei care n-au citit tot, sau sunt mai greu de cap:
1. Transfer de la stiintele naturii la stiinte sociale: ce diferente ar trebui sa dau.
2. Ce materii are bacalaureatul in gand pentru cei de la stiintele sociale.
Apreciez efortul si mersi pentru timpul acordat. Numai bine.

1 răspuns:
| Dianaㄨ a răspuns:

1.Diferentele se dau la absolut toate materile pe care nu le-ai facut [literatura universala, latina, optionalele acelea : sociologie, filozofie, economie, etc]
2. BAC-ul il dai la romana, istorie si la alegere dintre logica, economie, geografie, sociologie s.a.m.d.p.