| luri a întrebat:

Banda de alergat magnetica sau mecanica e tot una? big grin

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Banda de alergat magnetica

- nu dispunde de motor electric (prin urmare este mai ieftina)

functioneaza impinsa de propriile picioare (asemenea alergatului pe o suprafata plana)
nu se poate seta viteza de functionare (eventual doar modalitatea de franare)
functiile optionale sunt mai putine
feedbackul utilizatorilor: procesul de ‘obisnuire’ este mai dificil

Banda electrica:

este actionata de un motor
se poate seta viteza dorita, asa incat vei fi ‘fortat’ sa alergi la viteza predefinita
se poate regla gradul de inclinare (la majoritatea benzilor)
au mai multe functii optionale: masurarea pulsului, km parcursi, etc
feedbackul utilizatorilor: este mai comoda fata de cea magnetica