| PlasticMoon a întrebat:

Buna
Care credeti ca e semnificatia versului "Se-nalta sufletu-mi spre tine, Soare!"
Cel mai detaliat raspund Funda+Vot

3 răspunsuri:
| alexandra033 a răspuns:

¨Se inalta sufletu-mi spre tine¨cred ca semnifica cand sufletul tau nu mai poate si se inalta ¨spre soare¨.Sau sufletul tau se indreapta inspre soare (adica inspre fericire, ca fericirea iti indreapta sufletul spre ¨lumina¨) de la cele trecute.Parerea mea.PwP

| strayforlove a răspuns:

Hmm, depinde si de restul poeziei, dar eu cred ca versul semnifica dorinta poetului de a atinge apogeul, sau idealurile vietii, dorindu-si sa atinga maretia soarelui. sper ca e ok raspunsulhappy

| Xtreme554 a răspuns (pentru strayforlove):

Inteligent raspunsul tau...bv