| kidi a întrebat:

Buna!
Care e diferența dintre o scrisoare de motivație și una de intenție? Are cineva un modele de scrisoare de motivatie?

2 răspunsuri:
| RazvanLegendaVie a răspuns:

Scrisoarea de motivatie sau de motivare acompaniaza de cele mai multe ori CV-ul si este modul prin care candidatul prezinta pe scurt cine este si de ce este potrivit pentru internshipul sau programul international (ex. Erasmus) la care aplica.

Continutul modelului de scrisoare de motivatie difera in functie de situatie, dar indiferent de programul pentru care aplici, aceasta trebuie sa respecte aceeasi structura.

Scrisoarea de motivare, modelul completat reprezinta primul contact dintre membrul comisiei de admitere si candidat si este singura sansa prin care te poti remarca in ochii acestuia, pentru a il determina sa isi doreasca sa te cunoasca la un interviu.

Pentru a isi atinge scopul, modelul de motivare trebuie sa explice motivul pentru care aplici la internshipul respectiv sau programul international si argumentele pentru care esti potrivit