| Drunkenhearts a întrebat:

Care este diferenta dintre fractura, luxatie si entorsa?

Răspuns Câştigător
| dede16 a răspuns:

Cred ca fractura este atunci cand ai picorul rupt adica intreg osul este desprin de la locul lui, luxatie atunci cand osul este fisurat, cum se spune in mediul citadin " crapat" si entorsa este atunci cand spui ca "ti-ai sucit" piciorul si anume cand ti se intind muschii din cauza activitatii sportive
cred ca astea ar cam fi diferenteleblushing

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fractura=ruptura; luxatie=intindere; entorsa =rasucire.

| cretzufinish a răspuns:

Entorsele sunt intinderi, rasuciri sau indoiri fortate ale ligamentelor, dar oasele nu parasesc articulatia. Articulatia se umfla, devine dureroasa, iar miscarea este uneori imposibila.

Luxatiile determina intinderea si ruperea ligamentelor, cu deplasarea osului din articulatie. Deci, articulatia se umfla, devine dureroasa, iar membrul isi modifica aspectul normal. Primul ajutor consta in imobilizarea membrului intr-o pozitie nedureroasa si transportarea la spital. In luxatii nu este voie sa se repuna oasele la loc, deoarece pot fi lezati nervii.

Fracturile sunt rupturi ale oaselor. Imobilizarea facturilor inchise se fac cu ajutorul atelelor – se pot confectiona din scanduri, dar sa fie sufficient de lungi pentru a prinde anbele articulatii ale osului rupt.

| fly a răspuns:

E simplu. E suficient sa consulti dictionarul limbii romane.Succes!

| nestlebaby a răspuns:

Fractura e atunci cand iti rupi ceva, iar luxatia e crapatura ce se face in urma caderii in os, iar entorsa e atunci cand ti se duce ceva de la loc, de ex umarul(eu l-am avut asa, cu entorsa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Entorsa adica ti se rupe pasarica sau putulica luxatie adica se suceste pasarica sau putulica si fractura cand ti se intinde pasarica sau putulica happy