| Analex17 a întrebat:

Care este diferenta intre luxatie, entorsa si ruptura, ma refer la simptome, mod de manifestare la glezna? Cum pot sa fac diferenta, pana a ajunge la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

-Ruptura, faci pe tine de durere, nu mai spui stai sa vad, pana cand ajung la spital. Ruptura poate fi la oase, ligamente, tendoane, muschi. Ligament sau tendon, nu e problema, fctie de care ligamente sau oase is rupte, poate sa te doara doar atunci pe moment, dupa sa nu mai te doara asa rau.
Dar ruptura de oase, muschi, faci pe tine de durere.

-Entorsa, depinde unde este si cit de grava e, dar oricum ar fi mai stai nitel, poti sa suporti. Entorasa este o intindere a ligamentelor, ce face ca ele sa se umfler si sa doara destul de tare, fctie de cit sunt intinse.

-Luxatia apare la oase, unde sunt oase intr-o articulatie.Mai simplu spus oasele ies sau se deplaseaza in acea articulatie, nu mai stau la locul lor, unde trebuie. Daca ai azuit cand unia spun, tragei picioru, tragei mina la loc, tragei umarul, ei aia este luxatie.
Doare si asta, dar la fel, poti sa suporti pana mergi la doctor.

Tu nu te apuca sa faci nimic, nu lasa pe nimeni sa traga de picior, sa mai stiu eu sa te frece si alte minuni de adstea, stai linisti, cauta sa nu pui acolo presiune, eventual pune o punga cu gheata acolo si tine-o cit de mult poti, va ajuta indiferent ce ai a colo, apoi la doctor ala o sa stie ce problema si o sa rezolve.

| anonimg a răspuns:

Dacă problema este una reală atunci nu mai sta să-ți pui întrebări. Este o urgență și trateaz-o ca atare. Sună la salvare și vei fi primit la urgențe. Radiografia va spune cu certitudine tot ce nu este la locul lui.
Sănătate!

| carevaescu a răspuns:

Luxația este un termen general. Entorsa presupune o întindere excesivă de ligament. Iar ruperea se poate referi ori la ruperea de ligament de ruperea de mușchi sau chiar osul.

| Analex17 explică (pentru carevaescu):

Cum difera simptomele?

| carevaescu a răspuns (pentru Analex17):

Efectele standard sunt inflarea zonei și dureri groaznice atunci când atingi zona sau când calci pe acel picior. Rupturile de musculatură rezultă în învinețirea zonei într un mod surprinzător de intens.

| aaaaadddddddeeeee83883 a răspuns:

Luxatia e doar o desprindere a osului entorsura cum vine si de la nume este intorsura osului ruptura e osul rupt

| Analex17 explică (pentru aaaaadddddddeeeee83883):

Si ca simptome, gen umflarea zonei, pot sa calc cu piciorul respectiv in cazul unei rupturi a osului/ligamentelor?

| carevaescu a răspuns (pentru Analex17):

Dacă ai dureri groaznice asta ar trebui să îți indice că problema este serioasă și că ar trebui să consulți un ortoped cât mai curând. Din nefericire îmi cunosc suficienți oameni care au amânat vizita la doctor și au rămas cu efecte pereniale din pricina acestor accidente. Grăbește te și multă sănătate

| Analex17 explică (pentru carevaescu):

Multumesc. Clar ca voi merge la medic.