| HeiSuntNati a întrebat:

cartea cesar cascabel de jules verne carui gen literar apartine? roman sau nuvela?

Răspuns Câştigător
| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey! Genului epic.Dar n-am citit-o ca sa-mi dau seama.Iti spun doar ce e nuvela si ce e romanul, ca sa-ti dai seama singura.Nuvela este specia genului epic, in proza, cu un singur fir narativ si cu un conflict care implica un numar redus de personaje. Dimensiunile nuvelei se situeaza intre schita si roman.Romanul este specia genului epic,in proza,cu o actiune mai complicata si de mai mare intindere,decat celelalt specii epice in proza,desfasurata,de regula, pe mai multe planuri narative, la actiune participand personaje numeroase.Bafta!