| ☆ Danny☆ a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Am 12 ani jumatate.IMi plac foarte mult poeziile dar mami zice ca ar fi mai bine sa citesc carti(povesti) nu poezii.Deci? Va rog sa precizati si autorul cartii!:*

Răspuns Câştigător
| X0xo a răspuns:

Mara - Ioan Slavici
Aventurile lui Sherlock Holmes - Arthur Connan Doyle
Poveste despre dragoste si întuneric - Amos Oz
Memoriile unei gheise - Arthur Golden
Academia vampirilor - Richelle Mead
Harry Potter - J. K. Rowling

http://www.librariabucuresti.com/......i-21-0.htm

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Topirceanu, Eminescu, Minulescu...

| User a răspuns:

Capra cu trei... tapi. smug

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Poti citi Hanul Ancutei(are mai multe parti) de Mihail Sadoveanu... o sa iti foloseasca in clasa a 8 a, Baltagul(de M. Sadoveanu) la fel, Popa Tanda de Ioan Slavici, Dincolo de nisipuri de Fanuș Neagu, Doua loturi de I. L. Caragiale, Neamul Soimareștilor de M Sadoveanu, Morometii de Marin Preda, sau balada Miorita de Alecu Russo...
PS: peste cativa ani te sfatuiesc sa citesti Maitreyi de Mircea Eliade
Spor la citit! kiss happy

| ☆ Danny☆ explică:

Am citit carti ca de exVrajitorul din oz, Fram ursul polar, Cartea fetelor, Pacala, Taina iubirii etc...

| ☆ Danny☆ explică:

Ms roxxy dar uras cartile scrise de jules verne! Multi mi au zis ca ar trebui sa le citesc bla bla bla!~Dar nu imi plac! Pur si simplu le urasc! Am citit aventurile lui tom sawer

| Gween a răspuns:

Pentru carsta ta ar fi dragute: Matilda de Roald Dahl(am citio la varsta ta si mi s-a parut foarte frumoasa)
Jules Verne -Ocolul pamantului in 80 de zile
Jules Verne-2 ani de vacanta
Tom Sawer-Mark Twain
Huckleberry Finn-Mark Twain
Print si cersetor-Mark Twain
Heidi-Johanna Spyri
Capitan la 15 ani-Jules Verne
Cuore -Edmondo de Amicis
mult succes

| roxxy96 a răspuns:

Cartile de jules verne sunt fff frumoase si pline de aventura sau poti citi aventurile lui tom sawer de mark twain sau print si cersetor de acelasi autor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomandez la medeleni este o carete foarte frumoasa si este pentru copii de la 10 ani pana la 14 ani deci este potrivita pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa citesti carti(romane) pentru ca asa iti dezvolti inteligenta si cine stie daca iti plac atat de mult poeziile poate vei reusi sa scrii tu cateva. In orice caz daca vrei sfaturi in legatura cu cartile atunci ar trebui mai intai sa te decizi ce fel de carti ai dori sa citesti.: romane politiste, romane istorice etc.Eu pentru primele lecturi tias recomanda Oliwer Twist, Tom Sawer sau daca vrei ceva mai nou poti cauta in librari volumele din seria "Fetita celei de a sasea luni". Sunt 4 volume putin cam lungi, dar merita citite si te asigur ca daca iti plac acrtile gen "fantasy" atunci le vei citi intr-un timp foarte scurt.