| andrei12233 a întrebat:

Buna,ce inseamna 'Scoala cu frecventa redusa '? Multumes!

5 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Hei! "Scoala cu frecventa redusa" adica nu "la zi". Nu mergi in fiecare zi la scoala, ci numai in anumite dati stabilite de profesori, pentru predarea anumitor proiecte. Bineinteles, depinde ce vrei mai departe in viata. O asemenea "scoala cu frecventa redusa" mereu va fi "invinsa" sa zic asa de cea la zi. E totusi o solutie pentru cei ce lucreaza si nu au timp sa urmeze o scoala la care trebuie sa fie prezenti zilnic.

| andrei12233 explică (pentru BruneTTe):

Bai,frate am 16 ani nu lucrez...Doar am fost plecat si din asta! Si Scoala fara frecventa mai exista asa ceva?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Învăţământul cu "frecvenţă redusă" înseamnă că mergi mai PUŢIN la şcoală ( ai ore mai puţine )!

La liceul cu frecvenţă redusă faci mai puţină materie în fiecare an; dar, per total, se face tot atâta materie ca şi la zi - tocmai de aceea se face 1 an în plus ( deci, 13 clase, în loc de 12 ).
Programa este cam aceeaşi, inclusiv Programa de BAC!
Structura anului şcolar ( perioade cursuri şi vacanţele ) sunt ACELEAŞI ca şi la zi.

Orarul DEPINDE de liceul la care te vei înscrie!
La majoritatea se fac ore în timpul săptămânii ( eventual după masa )...

Vezi, spre exemplu, detaliile de la linkul :
http://www.liceuldecebal-bucuresti.ro/plan_scolarizare.html

...2-2013.doc

http://www.diana-ionescu.ro/......ta-redusa/

Toate cele bune!

| AnutzaBM a răspuns:

Invăţămînt cu frecvenţa redusă

Avantaje:
► Ai posibilitate să te încadrezi în cîmpul muncii.

► Concurenţa nu este una acerba, pentru că nu se fac repartizări ca la zi, taxă-buget.
► Nu trebuie să frecventezi cursurile zi de zi şi să îţi faci temele de pe o zi pe cealaltă. O faci doar într-o perioadă scurtă de timp: de la două săptămîini la maxim o lună.
► Profesorii sunt mai indulgenti cu cei de la învăţămîntul fără frecvenţă.
► Concurenţa nu este una acerbă, pentru că nu se fac repartizări ca la zi, taxă-buget.
Dezavantaje:
►Perioada de studii, este de regulă mai mare: 4-5 ani
►Ai un volum mare de invăţat, pentru ca ai comprimate cursurile din cadrul a mai multor săptămîini.
► Trebuie să îmbini munca şi studiile, ceea ce adesea, nu e atăt de uşor.
Rămîine doar să aplici la acea formă de învăţămînt care să corespundă modului tău de viaţă. Baftă!

| andrei12233 explică (pentru AnutzaBM):

Am 16 ani! Ce munca?