| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă "termenul" cringe? Presupun că este ceva de genul penibil sau jalnic, dar de ce i-ai spune asta unei persoane care pur și simplu se comportă cum îi vine? Mi se pare un fel de discriminare pe un motiv care nu poate fi explicat, de-a dreptul penibil.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Da, jenant. E atunci cand cineva face ceva penibil si te face si pe tine sa te simti stanjenit de ''rusinea'' respectivei persoane.
Oamenii cauta sa defineasca orice, de aici si asta cu ''cringe''. Se foloseste foarte des deoarece e la moda.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Cringe ar însemna jenant, penibil.