| d3utzsa a întrebat:

ce pot sa folosesc pentru unghii? nu imi cresc deloc sau cum cresc un pic imediat se rupsadam inceput de 2 saptamani sa imi dau cu ulei de ricin dar nu vad nici un efectsad

2 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
E important să ştii că sănătatea unghiilor stă în 3 lucruri: atenţia pe care le-o oferi, modul în care le foloseşti şi forma pe care le-o dai. Acum am să-ţi explic pe rând aceste 3 aspecte:
1. Forma: Cred că nu există fată care să nu-şi dorească unghii perfect pătrate,însă este cea mai complicată formă, şi TARE, TARE greu poţi reuşi să o obţii. Adică durează vreo 1 lună şi să le faci un unghi de 90 de grade,pilindu-le săptămânal şi nici nu reuşeşti să obţii bine forma, că se şi exfoliază şi se rup. Forma ideală este cea trapeză. Crede-mă! Chiar e adevărat! Aşadar, vârful îl pileşti pătrat, dar marginile le tai periodic cu o unghieră.
2. Modul în care le foloseşti:
Bănuiesc că şti ce-nseamnă asta. Adică nu ciupeşti,nu zgârii, nu deschizi pachete cu unghiile. Şi încă chiar mai mult de atât:ai grijă cum închizi fermoare, cum apuci obiecte, cum ţi pixul în mână, etc.
3. Atenţia pe care le-o acorzi:
Multe fete sunt tentate să zică că au grijă de unghiile lor dacă şi le vopsesc cu lac,dar nu e aşa. Lacul afectează grav unghiile. Dacă tot vrei să foloseşti lac,pune mai întâi un strat transparent şi totuşi fă-o doar la ocazii speciale.
Așa...în mod normal uleiul de ricin ar trebui să te ajute thinking (din câte am observat eu, și cel de floarea soarelui are efecte)
Probabil problema ta vine din interior.
Fă ce ți-am spus mai sus și încearcă și să mănânci sănătos. Mai multă apă, mai multe proteine și mai multe fructe.
Succes!

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...