| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Buna. Cei care ati fost a 12 a cum ati invatat toate operele si eseurile la romana? Gen ii multă informație

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le-am invatat cand mi-au fost predate, iar inainte de BAC doar le-am recapitulat si mi-au revenit in memorie, foarte usor.

| Catrice a răspuns:

Gen da gen mai putina ca la mate gen istorie.

| zurick a răspuns:

Ai nevoie de o hartă temporală cu anii din fiecare operă, eventual şi unde a fost publicată tot acolo. ( m-a ajutat asta )
Apoi, ai deja eseurile făcute sau nu? Dacă le-ai făcute, încerci să-ți foloseşti stilul tău de a învăța, pot fi culori pe chestii diferite ( citate - roz de exemplu ), înregistrări, scheme.
Fiecare eseu cuprinde diferite lucruri în aceeaşi ordine. ( eseurile pe proză/ caracterizările / poeziile de ex toate poeziile au aceeaşi structură a eseului )
Poți schematiza tot, unde vorbeşti de nu ştiu ce.
Acum depinde şi cum vrei să le înveți, eu îmi construiam acolo eseul pe paşi, dar aveam şi colegi care au învățat fiecare cuvânt pe de rost.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Citesti opera si inveti logic notitele! Eu sunt a 12 acum si asa fac!

| IgnatVictor a răspuns:

Pur și simplu, înveți una pe săptămână. O să meargă.