| babylove a întrebat:

Buna
Cei care au dat ieri examenul la romana
de exemplu la virgula am scris(izoleaza vocativul de substantiv)-cam cat mi-ar scadea din punctaj
iar la aia cu doua structuri am scris: curtea imparateasca si coliba-este bine?

6 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

La exercitiul cu virgula trebuia sa zici ca izoleaza un subst in vocativ de restul prop. si cam ceva in gen ai scris si tu thinking Nu cred ca ar scadeda si daca ar fi sa scada. thinking din 6p ar da decat 4-5p. thinking

| Adeeeee a răspuns:

Da, la a doua e bineee...dar daca vrei sa te verifici si la celelalte vezi ca au aparut baremele pe subiecte2011.edu.ro
La primaaa...depinde si de cine corecteazaaa...thinking

| JusTMeEmmY a răspuns:

La prima iti va da 2 p si la a doua 0 deoarece trebuie structuri si tu ai scris cuvinte...(la prima poate iti va da 3 p)winking

| Anonimul2011 a răspuns:

La prima o sati scada jumate iar la a doua ii foarte bine

| AlxRasta a răspuns:

Da. E bine la aman2.

| bobooo a răspuns:

Nu cred ca o sa iti scada mult, cel mai bine era sa fi scris ca virgula marcheaza o scurta pauza in vorbire si are rolul de a izola substantivul aflat in Vocativ de restul comunicarii.