| simona_3709 a întrebat:

tocmai am dat examenul la romana.
La subiectul I 1. am scris : odata-candva, pom-copac, fetele-copilele.
la 2. am scris virgula este folosita pentru a desparti un substantiv in vocativ de restul comunicarii
3.' a fost odata un imparat si-n curtea acelui imparat se afla un pom atat de inalt" si "era insa la curtea imparateasca"
4.naratiunea si dialogul.
5.Structura se refera la diferite tipuri de oameni care au venit la provocare. In ciuda diversitatii niciunul nu s-a putut urca in copac.
Iar la B am scris defnitia basmului, am scris ca actiunea se creaza cu ajutorul conflictului dintre fortele binelui si fortele raului si modurile de expunere.
iar la punctul B de la sub II. am depasit cu 2 randuri.
credeti ca m-ar depuncta mult? sau. am gresit undeva?
Nu s-au afisat inca rezolvarile. multumescc

p, s;

15 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Buna.
La 1B (cel cu basmul) Trebuia sa te referi doar la trasaturile specifice basmului, nu ale genului epic. Trebuia sa demonstrezi ca e BASM, nu opera EPICA. Deci faza cu modurile de expunere cade.
La 5 cam superficiala explicatia.
In rest e OK

Bafta

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu.Eu cred ca o sa iei punctajul maxim.Ai facut tot bine.

| Dash a răspuns:

Vei lua 10 din 10!
Felicitari!

| delisa a răspuns:

Nu cred ca o sa te depuncteze pentru ca ai scris mai mult! Trebuia sa iti termini ideea sa ai un final!

| misterioasahug a răspuns:

Pana acum nu pare sa fie gresit nimic, acum depinde ce ai facut la compunere (exprimare, ortografie, punctuatie sa stii, conteaza mult). iar faptul ca ai depasit 2 randuri iti va depuncta dar nu mult. vei lua nota mare. :*:*:*:* funda? :*

| cLeILa a răspuns:

Vei lua 2 cu siguranta, asta ii examen mai fetito?

| Miii a răspuns:

Hmm. ti-ar lua din punctele de redarctarewinking dar totusi n-ar fi prea mult...

| Catherine a răspuns:

Cred ca la subiectu I ex 1 la sinonim pentru pom era arbore.si eu am scris copac laughinglaughingrolling on the floor.dar am gresit.sad...iar acolo la subiectu II la B nu stiu daca te va depuncta ca ai depasit. sper sa nu. acum Succes ...sa ne auzim cu 10 smug

| Adriana_5358 a răspuns:

Ai scris destul de binebig grin...nu cred catzi depuncteaza pentru ca ai depasit.Am dat si eu.A fost foarte simplu.

| VladM15 a răspuns:

Eu zic ca o sa ia vreun 9

| Guestbooss a răspuns:

Foarte corect trebuia sa-mi dai si-mie sau sa coiez de la tine si in plus a aparut baremurile de pe edu.ro unde te poti corecta dar oricum ai facut toate corecte acum depinde de subiectul 2

| Sorelina a răspuns:

Pentru ca ai depasit cu 2 randuri nu te depuncteaza

| RangerxD a răspuns:

Doar imi dau cu parerea (trec a 7-a) eu cred ca la pom-copac nu e bine pentru ca nu sunt sinonime. Pomu face fructe. copacu nu (e doar parerea mea)

| madyxd a răspuns:

Pentru 2 randuri in plus nu depuncteaza. daca erau in minus depuncta. Deci poti sta linistita ca vei lua 10 sau peste 9 50 love struck