| TAzOVsKY a întrebat:

Cine a scris cartea Love story? Imi mai recomandati alte romane sau nuvele de dragoste? In engleza, as dori. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"love Story" este scrisa de Erich Segal(nu am citit-o inca, dar se afla pe lista mea de "must read"0.
Alte carti frumoase de dragoste, pe care le-am citit cu multa placere, unele chiar direct in engleza, ar fi:
"La rascruce de vanturi"("Wuthering Heights")- Emily bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"("The Tenant of Wildfell Hall")-Anne Bronte
"jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Fii si indragostiti"("Sons and lovers")-David Herbert Lawrence
"Pe aripile vantului"("Gone with the Wind")- Maragret Mitchell(o capodopera, dare e prea lunga pentru a putea fi citita in engleza, daca nivelul tau de cunoastere a limbii nu este asemnanator celui al unui vorbitor nativ si nu ai ceva experienta de lectura in engleza...sa fi citit deja vreo 5-7 romane serioase direct in aceasta limba)
"Insula pierduta"("Lost Laysen")- Margaret Mitchell-este o povestire,, o nuvela scurtuta, nu roman, cum sunt celelate pe care le-am mentionat
Lectura placuta orice ai alege!

2 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Love story de erich segal
Pride and prejudice de jane austen
Wuthering heights de emily bronte
Gone with the wind de margaret mitchell

| emilitalia a răspuns:

Scriitorul si scenaristul Erich Segal (1937-2010)