| Fizica a întrebat:

Care este unitatea de masura a temperaturii in sistemul international?

Răspuns Câştigător
| Anonymus314 a răspuns:

Kelvin

10 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Gradul Kelvin. Se noteaza cu K.

| Florennce a răspuns:

Buna! happy In S.I. unitatea de masura pentru temperatura este gradul kelvin ( k ).O zi buna!

| Cosminovici18 a răspuns:

Grade celsius, kelvin,farenheit

| MarianAsh a răspuns:

Unitatea de măsură în Sistemul Internațional (SI) este kelvinul (K).

Temperatura 0 K este numită zero absolut și este punctul în care moleculele și atomii au cea mai mică energie termică. De obicei se folosesc două scări de temperatură, scara Celsius, cu precădere în țările europene și scara Fahrenheit, în Statele Unite. Acestea se definesc cu ajutorul scării Kelvin care constituie scara fundamentală a temperaturilor în știință și tehnică.

Un grad Celsius reprezintă a 1/273, 16-a parte din intervalul cuprins între punctul triplu al apei (0, 01 °C) și punctul de zero absolut (-273, 15 °C), la presiune normală. Raportul de conversiune:

| andreea171998 a răspuns:

Unitatea de masura a temperaturii in Sistemul International de Unitati este secunda.

| alabala_4392 a răspuns (pentru andreea171998):

laughing) din cate stiam eu timpul se masoara in secunde nicidecum temperatura care in SI se masoara in grade Kelvin. Mai exista si gradul Celsius si Farenheit

| andreea171998 a răspuns (pentru alabala_4392):

Scuze,m-am gandit la timp.

| ToMiZza a răspuns:

Grade kelvin, notat cu k sau T

| alledawn a răspuns:

Gradele Kelvin sunt in sistemul internationa big grin

| alex_9859 a răspuns:

Gradul Kelvin. funda?