| Dariadaria14 a întrebat:

Buna,cine imi poate da niste sfaturi in legatura cu viata la liceu...adica cum e de fapt la liceu?(urmeaza sa fiu si eu boboaca si vreau sa stiu inainte cum este)de ex cum e la balul bobocilor? mi as dori mult sa particip pentru miss dar imi este teama ca nu stiu cum e si ce probe sunt si ma gandeam cei care au participat sa imi spuna cum e, cum se desfasoara si ce trebuie sa faci ca sa castigi pentru ca imi doresc asta foarte foarte mult am visat sa castig un concurs de genu.+alte detalii importante pe care ar trebui sa le stiu inainte sa intru pe a 9a daca aveti... (scuze pentru atatea intrebari dar sunt nerabdatoare si foarte emotionata) FUNDITA

Răspuns Câştigător
| AndCat26 a răspuns:

Balul bobocilor o sa.l organizeze cei de clasa a 12-a.Probele o sa le aleaga ei. Daca vrei sa partici, si te descurci poti castiga concursul de miss.
O sa.ti fie greu putin la inceput pana te vei acomoda cu colegii, dar pe urma o sa fie frumos. Viata de liceu e cea mai frumoasa.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Liceul poate sa fie un loc foarte placut dar si foarte nasol.
Depinde doar de grupul tau de prieteni.

O sa ai foarte multi profesori pe care o sa ii urasti dar o sa ai si 1-2 profesori care o sa fie ok. De obicei cam asa e...
In rest o sa fie amuzant daca ai prieteni asa ca in prima zi trebuie sa vorbesti cu 1-2 colege, sa iti alegi colegul de banca pentru primele zile si chestii de genul. Fii pozitiva si incearca sa nu te faci de ras.

In rest nu este nimic special. A fost special la inceput pana ne-am obisnuit. Este exact ca la gimnaziu doar ca profesorii nu te mai iarta atat de usor daca faci prostii sau daca le spui in fata "nu am invatat ca nu am avut timp".

Daca esti o fata cuminte si pozitiva atunci o sa te intelegi bine si cu profesorii *despre care se stie ca vor elevi cuminti* si colegii *care vor persoane energice, pozitive*.

Daca esti retrasa/depresiva atunci viata de liceu o sa fie un cosmar asa ca fii pozitiva si incearca sa nu barfesti si sa te intelegi bine cu toata lumea.

Succes!

| Deaad a răspuns:

Mute aștepta la prea multe din partea vieții de liceu.
Daca îți faci speranțe deșarte o sa fii dezamăgita.

Pentru mine liceul e un nimic la capitolul socializarea.Nu sunt social, nu prea vorbesc cu lumea.Comportament destul de neînțeles pentru majoritatea pentru care socializarea,bășcălia, caterinca in gasti si ***** prin bai sunt niste chestii absolut vitale pentru viață unui licean.

Când vine vorba de tine, vei vedea ca multe lucruri pe care ti le imaginezi si fanteziile influentate de filme pentru adolescenți, sunt greșite.
Prietenii nu sunt prieteni, profesorii pot fi niste comuniști obosiți iar balul bobocilor sa fie cea mai monotona si plictisitoare experienta.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Eu sunt boboaca acum si stiu, din proprie experienta ca cea mai mare teama pentru viitorii boboci e acomodarea cu colegii.Pot sa-ti spun ca asta depinde foarte mult de liceu si de tipul de persoane care sunt in acel liceu.Eu sunt la un liceu de arte, iar colegii de clasa, cat si cei din celelalte clase sunt foarte prietenosi si chiar dava unii dintre ei au fost in acel liceu si inainte si bineinnteles s-au legat prietenii, au fost fparte dornici sa ma cunoasca, sa-mi fie prieteni si sa ma ajute sa ma acomodez si sa ma simt cat mai bine in liceul lor.Eu sunt destul de timida la inceput si in anii de gimnaziu mi-a fost foarte greu sa leg pretenii, in prezent mai tin legatura doar cu vreo 3 persoane din clasa in care am fost in gimnaziu, insa pot sa spun ca la liceu nu am avut probleme de genul si chiar mi-am facut prieteni, spre surprinderea mea.Bineinteles.
,ne cunoastem doar de cateva luni, nu se poate numi chiar prietenie, dar incet, incet incepem sa ne cunoastem mai bine si sa fim mai uniti.Iti spun sincer, chiar daca probabil iti va fi greu sa crezi, dar la mine in clasa nu exista nici un fel de bisericuta.Toti suntem prieteni, nu exista grupulete.Asta probabil se datoreaza si faptului ca suntem liceu de arta si mna, e altceva. Ceea ce vreau sa spun, e ca treaba asta cu acomodatul, depinde de multe lucruri, dar in final o sa te acomodezi si nimeni nu ramane fara prieteni.Deci nu-ti fie frica, o sa fie ok.La inceput o sa fie greu, dar in final o sa-ti placa foarte mult.