| aisha01eu a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna si mie etapele obtinerii permisului de conducere? (complete si actele de care am nevoie) Va multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai varsta de 18 ani (ori cel putin 17 ani si 9 luni) te poti inscrie la o scoala de soferi si acolo o sa afli tot ce vrei tu, nu are rost sa afli de acum, oricum trebuie sa faci scoala. Daca vrei doar permis de conducere pentru subcategoriile A1 si B1 poti face scoala de la 15 ani si 9 luni si sa obtii permisul dupa implinirea varstei de 16 ani. Poti citi OUG nr. 195/2002(Codul rutier) si Regulamentul de aplicare a acesteia, aprobat prin HG nr. 1391/2006, ambele le gasesti pe site-ul Politiei Romane, aici: http://www.politiaromana.ro/dpr/legislatie_rutiera.htm. Numai bine!