| bianca898 a întrebat:

Bună cred ca sufăr o formă de autism. Puteți să mi explicați probleme senzoriale,cum să manifestă mai ales la fete adolescente care nu au fost încă diagnosticate și cum o pot trata, dacă se poate fără terapeut?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La cat de corect scrii si cum exprimi lucruri in general, din punctul meu de vedere nu autismul este problema ta
Ci anxietatea, fobia sociala etc de unde am dedus acest lucru? din celelalte intrebari puse pe TPU

daca vei citit cateva articole despre autism, vei vedea ca nu suferi de aceasta tulburare de comportament :

https://helpautism.ro/autism/despre-autism
https://www.reginamaria.ro/......tru-autist

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-ti poate spune nimeni pe acest forum, pentru ca nu sunt medici aici si nu te poate testa nimeni.
Mergi la un psihiatru si acela iti poate pune un diagnostic corect, in urma unei consultatii medicale, serioase.
Tratamentul ti-l poate da numai un medic specialist.

| StoicAnalysis a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic neurolog mai intai sa iti puna el un diagnostic. Si daca nu e cazul, inseamna ca o sa te trimita la un psihiatru pentru consult. Dar mai intai de toate, prima data ai nevoie sa mergi la un psihoterapeut, pentru a vedea el/ea daca intr-adevar se poate trata prin psihoterapie, ca sa nu te indopi cu droguri degeaba.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Deci prima data viziteaza un psihoterapeut bun si vezi ce iti recomanda. E mult mai bine sa rezolvi problema prin intelegere, disciplina si vorba buna, decat sa tratezi simptomele prin droguri de la spital.

| bianca898 explică (pentru StoicAnalysis):

Aș vrea să te mai întreb cv în privat, dar nu pot lăsa mesaj din cauza statusului.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru bianca898):

De ce nu intrebi aici? Pana la urma nu te cunoaste nimeni.