| Maya_2359 a întrebat:

Buna!
Cum as putea sa nu mai fiu timida?
Vreau niste prietene dar nu stiu cum sa ii abordez, de exemplu in sept. intru la liceu si nu cunosc pe nimeni din clasa cum sa incep sa ma imprietenesc cu colegii? cum sa ii "i-au"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie doar să fii tu însuţi. Gândeşte-te că eşti om şi poţi greşi oricând.Ce e "frumos" e că nu eşti singura care face asta. Toţi greşim. Fii naturală şi aşa cum eşti de obicei cu oricine. Nici eu nu ştiam aproape pe nimeni la liceu şi ghici ce-am făcut.Mi-am luat o colegă şi am pornit în căutare de mâini întinse pentru cunoştinţă.Pur şi simplu îi saluţi,le zâmbeşti,le întinzi mâna şi te prezinţi,le spui la ce clasă eşti şi aşa încerci să descoperi cât mai multe lucruri despre ei. Lucrurile vor veni de la sine. Crede-mă, eu am dat de oameni minunaţi făcând asta şi nu-mi pare rău.Nu pierzi nimic, nu te mănâncă nimeni, dacă ai ceva e doar de câştigat.Fii increazatoare în tine şi lasă ruşinea. Baftă!

5 răspunsuri:
| PăpușaChuckie a răspuns:

Pai fa cum a facut si verisoara mea:intra in vorba cu ei,oriunde se duc stai pe capul lor,pana la urma reusesti u sa te imprietenesti,sunt sigura,sau daca nu,ia una dintre fete si inceraca sa afli ce ii place, ce gen de prietene vrea, si tot asa! Succes!

| Enna18 a răspuns:

Pai intai gandeste-te cu care dintre noi tai colegi ai vrea sa te imprietenesti.Pe urma du-te pur si simplu si fa cunostinta cu ei...dar incearca sa fi mai cu tupe... discutati despre muzica, vedete si altele.Astfel poti sa vezi ce preferinte au ei.Fi glumeata si detasata, nu sta retrasa si cel mai bine incearca sa iti faci o pietena vorbareata si populara! Ea te va integra in grupul ei si findui in preajma o sa prinzi mai mult curaj, putand luat ce e mai bun din caracterul ei sociabil! Sper ca ti-am fost de folos! Bafta!:*big grin

| ChristtineA a răspuns:

Paii.
=>Du-te la 'anumitul coleg' spune-i
"Buna. Eu sunt noua pe aici si as vrea sa-mi fac prieteni noi. Esti de accordbig grin?"
BAfta :X!
Funda puppy dog eyes?

| DeemHC a răspuns:

Pai.si eu intru anul asta.deci stiu cum te simti.si eu sunt putin emotionata.si nu sunt cea mai sociabila persoana din prima.trebuie sa vezi cam ce persoane pot fi ca tine.sa gasesti subiecte comune.eu i-am gasit mai mult pe fb whistling.si apoi am inceput sa vorbim.si in clasa trebuie sa mai cunosc multi.incearca sa zambesti si sa fii optimista.nue capat de lume.pana la urma ii vei cunoaste pe toti big grin.

| VeronicaLL a răspuns:

Si eu am fost timida, dar,, m-am vindecat". Trebuie sa fii relaxata si sa nu faci din asta un complex. Chiar daca nu o sa te imprietenesti cu vreo fata din primele zile, lasa timpul sa treaca si apoi pasiunile comune va vor uni. Incearca sa citesti si articole cu diverse tipsuri (cum sa-ti invingi timiditatea sau cum s-o controlezi). Eu am citit ceva pe jurnalulcopilului.wordpress.com si mi-a placut. E un blog dragut.