| AlexandraFoo a întrebat:

Dau funda! Pai am o problema cam ciudata, daca eu cred asa, cred ca si voi veti crede la fel.

Am 13 ani si jumatate.

Eu stau intr-un cartier unde uni " copii " sunt foarte rai. Eu sunt buna, dau daca mi se cere si ma imprietenesc usor. Dar din cauza ca ei sunt asa de rai eu am devenit retrasa fata de ei. Cu cele doua prietene ale mele sunt " nebuna ". In clasa la mine tot aceeasi situatie. Unii din clasa de la mine sunt in cartier cu mine. Deci in cartier si in scoala sunt declarata TIMIDA si RETRASA. Dar ei nu ma cunosc cu adevarat si vreau sa le arat adevarata mea personalitate.

In oras daca trebuie vorbesc cu orice, chiar daca nu il cunosc, ma inteleg super bine. Prietena mea cea mai buna in cartier si in scoala e opusul meu. Dar in oras nu deschide gura deloc daca nu cunoaste acea persoana. Eu sunt opusul ei.

Mi-e tema sa nu mi se intample asa si la Liceu. Trec in clasa a VIII - a. Vreau ca la liceu sa fie o noua viata, unde as fi populara si cunoscuta pentru ceea ce sunt. Voi participa la balul bobocilor. e visul meu de mult. M-am inscris si la cursuri de dans. Marti incep.

Acum am 2 intrebari :

- Credeti ca la liceu voi avea aceeasi soarta? Sau voi deveni schimbata?

- Ce as putea sa le arat celor de aici personalitatea mea adevarata? Si sa ma schimb sa devin mai " COOL "? Sa nu mai fiu asa retrasa si timida cum zic ei.

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut. Tu nu trebuie sa arati nimanui nimica. Cei care vor, vor descoperii cea ce este de descoperit sau cea ce -i intereseaza. Nu trebuie sa uiti un lucru, In aceasta lume esti singur. Indiferent ce personalitate ai, sunt oameni, care nu te accepta sub nici o forma Binenteles, din anumite motive. De regula invidia este foarte mare. Din punctul meu de vedere, incearca sa nu te schimbi. Fiecare om, este in felul sau, si prin asta ne deosebim. Nu incerca sa imiti pe nimenea. Fii tu insuti. Fi originala. Cine te va place, te va place asa cum esti. Dar,-------Cu cat cresti in varsta cu atata se schimba si pretentile. La liceu vei vedea ca lucrurile nu stau ca acum. Nivelul va fi altul si tu vei fi mai respectata pentru cea ce esti. Ma duc mai departe; Daca prieteni mei. ma cheama la baut, si eu nu merg, se vor supara sau ma vor lua la misto. Ca atare am de ales; Ori merg cu ei, ori renunt la ei. Tot asa si la tine. Eu spun, sa-ti vezi de interesul tau, mergi mai departe si ai grija cum i-ti alegi prietenii. Cred ca tu esti o persoana sensibila, si nu meriti ori ce tratament din partea unuia sau a altuia. Fi tu, traieste clipa pentru tine. O singura viata ai pe acest pamant. Pa

4 răspunsuri:
| Maya. a răspuns:

Eu zic sa nu te schimbi deloc.Adica e strict problema lor ca te concep asa.Fii doar tu si atat.Nu e nevoie sa te schimbi pentru a le face lor pe plac.La liceu se schimba putin situatia.Practic intri intr-o alta lume. Te schimbi fara sa vrei.Si daca vrei ca cei din cartier sa-ti vada adevarata personalitate, vorbeste fara teama cu ei, fii cat poti de naturala.Vino si tu cu niste idei de activitati care stii ca lor le place sa le faceti impreuna.winkingFii calma.[resupun ca lumea ta nu se invarte in jurul lorhappy.

| AnY_3096 a răspuns:

Eu cred ca viata ta se va schimbahappy. La liceu o sa fie cu totul altfel.noi colegi.noi profesorii... o noua scoalahappy.

Si ar trebui sa incerci sa nu ma fii timidahappydistreaza`te ca doar o viata aihappy

SUCCES in viata!

| cristiana_4483 a răspuns:

Eu am trecut a10 a. in clasele 1 -8 am avut numai colegi mistocari si pana in clasa 5-6a profitau ca sunt credula si darnica. la liceu ma inteleg super cu colegii si nu numai...trebuie doar sa intelegi ca doar cateva persoane iti vor binele si nu trebuie sa ai incredere in nimeni. te vei descurcawinking!

| ilusion a răspuns:

1-Eu cred ca trebuie sa faci ce iti trece prin cap. Daca iti vine sa tipi :TIPA
daca iti vine sa fugi:FUGI
daca vrei sa vorbesti tare:VORBESTE TARE

pur si simplu. fa cea ce crezi
nu asculta ce spun alti
daca ceilalti nu vorbesc...FII TU ACEEA CARE VORBESTE
2-Daa trebuie sa arati personalitatea ta adevarata! Asa este cel mai bine! Nu trebuie sa iti pese de ceilalti!