| mroxana a întrebat:

cum ii anul asta de scoala, ma refer la admiterea la liceu, daca iau 4 in examen pic si ce fac, se da in vara? ce medie trebuie sa am,?,,, dati-mi detalii mai multe, funda

Răspuns Câştigător
| Dawn a răspuns:

Anul asta nimeni nu pica. Se da examen la doua materii: limba romana si matematica. Notele sunt de la 1 la 10, si indiferent care sunt acestea se face medie intre ele (spre exemplu, ai luat 7 la mate si 8 la romana: (8+7):2=15:2=7,5) Cu aceasta medie a examenelui se va face din nou o medie cu media ta generala pe toti anii de gimnaziu. Astfel iti afli nota finala. Admiterea in liceu se face dupa ce completezi o fisa cu optiuni (la secretariat la scoala, dupa examen) pe care scrii liceele pe care le doresti (de la cel care iti place mai mult la cel care iti place mai putin). calculatorul te va repartiza in functie de media ta.

2 răspunsuri:
| Ioonela a răspuns:

Nu.daca iei 4 nu pici. se face o medie cu notele de la examene si media din5-8 si cu media aia intri la un liceu.

| Puffyiyiyiy a răspuns:

POi daca iei 4 pici clar. dar daca ai media generala mia mare. si media la examene impreuna cu media claselor 5-8 este peste 5 atunci treci sigur. si in vara nu se mai poate da. doar la anul. si ramai un an pe tusa...:0
Funda?batting eyelashes :*