| HellGirl0 a întrebat:

Buna!
Cum poate un adolescent (14-15 ani) sa-si puna in vanzare o carte?
De exemplu,persoana respectiva scrie in categoria teen-fiction(drama,actiune,dragoste,etc.,nu neaparat sci-fi),carti asemanatoare cu Eve,Chimie perfecta,The Hunger Games,Fifty Shades, etc...Adica,acum,cartile astea sunt la mare cautare,presupun ca si cartea ei va fi apreciata.
Cum ar putea sa inceapa sa castige niste bani?
Presupun ca ar putea sa-si faca o parte din carte cunoscuta pe internet,iar apoi,nu stiu, cine vrea sa citeasca mai mult sa cumpere.
Ceva sfaturi/recomandari?

Răspuns Câştigător
| Aramyx a răspuns:

Pentru inceput cred ca,, persoana respectiva " esti tu laughing
dar nu conteaza
1 ) scrie cartea
2 ) incearca sa o pui pe un blog sa vezi daca e apreciata sau nu
3 ) va cunoscuta cartea ( TPU, facebook, google etc )
4 ) daca va avea succes, in timpul scolii poti sa o prezinti profei de romana ( daca vrei )
sau 5 ) trage-o la imprimanta ( stiu ca e mult ) du-o in maritimo, carrefour etc si pune-o pe rafuti cu carti unde sa o vada lumea si blogul unde ai pus-o
bafta! ( stiu ca sunt majoritatea ideilor tampitelaughing )

| HellGirl0 explică (pentru Aramyx):

Ok,deci niciodata nu am inteles chestia asta laughing De ce as mai fi zic "persoana respectiva"daca era vorba despre mine? Poate daca m-as fi referit la ceva foare jenant, da, dar eu m-as mandrii daca as stii sa scriu laughing

Aaa, multumesc pentru ideile tale.Prietenul meu a incercat treaba cu blogul dar nu prea a reusit...dar ideea cu supermarketurile e geniala laughing multumesc, iar.

7 răspunsuri:
| Aeri a răspuns:

Persoana respectivă ar putea să încerce întâi să publice pe Wattpad, să vadă reacția publicului.

| Morphines a răspuns:

E vorba despre tine, da, știm. Degeaba te bagi la „clișeistice" căci nu-ți garantează succesul. Pune un fragment cu ce ai scris și o să-ți ofer o părere mai concisă.

| HellGirl0 explică (pentru Morphines):

Cum am mai spus si inainte, nu e vorba de mine laughing Eu m-as fi dat mare, sincer(imi place sa fac asta).

| irbis96 a răspuns:

Daca fictiunea pentru tineri se cauta azi, nu inseamna ca fiecare poveste va deveni in mod magic si imediat o carte de succes big grin
Pai, presupun ca primul pas ar fi vizita la editura, ei pot oferi mai multe informatii decat noi, in fond, cu ei se face contractul. Cred ca publicarea online ar fi mult mai simpla dar nu am cunostinte in domeniu.
Totusi, trebuie tinut minte faptul ca nimic nu e gratis happy

| HellGirl0 explică (pentru irbis96):

Multumesc pentru raspuns :d
Persoana respectiva este foarte rabdatoare, isi imagineaza ca nu o sa devina o carte cunoscuta peste noapte. Incearca sa ia legatura si cu cateva edituri, insa voia alte pareri inainte de asta.

| Aramyx a răspuns (pentru HellGirl0):

Sau mai poti sa pui cartea la cutiile postale, laughing