| magura1 a întrebat:

Buna!
Cum se calculeaza media de admitere la facultatea de informatica de la UBB din Cluj?

Este cineva de la facultatea de info de la UBB(Cluj), UAIC(Iasi) sau Universitatea din Bucuresti care ar dori sa imi ofere si mie mai multe informatii? Eu dau anul acesta admiterea.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Admiterea la Facultatea de Matematică şi Informatică, nivel licenţă, sesiunea iulie 2016 : 1. 1.Perioada de admitere

Perioada de admitere: 18-30 iulie 2016, respectiv 5-16 septembrie 2016 2. Criterii de selecţie :

Criteriul de selecţie: Nota de la proba scrisă
Probă scrisă la Matematică sau la Informatică (în funcţie de preferinţele candidatului), dintr-o tematică de Matematică/Informatică anunţată pe site-ul facultăţii şi cuprinsă în Anexa 4A şi Anexa 4B.
3. Criterii de departajare:
Pentru departajare la medii egale se aplică în ordine următoarele criterii:
i.Media generală de la bacalaureat.
ii.Nota de Matematică (M_mate-info, M_şt-nat, M1, M2, sau echivalent mai vechi) sau Informatică de la bacalaureat (profilul real, filiera teoretică, specializarea Matematică – Informatică), la alegerea candidatului. Pentru acei candidaţi care nu au nota de mai sus, se consideră nota de la proba scrisă sau concursul Mate-Info UBB.
iii.Media de la disciplina Matematică din liceu: (clasa 9 + clasa 10 + clasa 11 + clasa 12)/4. Candidaţilor aflaţi în această situaţie li se va solicita o copie după foaia matricolă din liceu. 4.Procedura de clasificare:

Sunt declaraţi admişi candidaţii situaţi, în ordinea descrescătoare a mediilor şi în funcţie de opţiunile exprimate la înscriere, pe locurile aprobate de Ministerul Educaţiei Naţionale.