| anonim_4396 a întrebat:

Buna big grin. Sunt pe clasa a7a si nu stiu la ce liceu sa merg. Adica totusi mai am un an de scoala si ma tot gandesc ce sa fac. M-as duce la liceul de arte pentru ca am mana buna si imaginatie cat de cat, mi s-a mai spus ca sunt talentata si chiar as vrea ca talentul asta sa il mai dezvolt, multi il au dar nu si-l dezvolta. De acolo as vrea sa merg la arhitectura. Intrebarile mele sunt urmatoarele :
- Se invata la liceele de arta?
- Este greu la arhitectura?
Sunt foarte nehotarata avand in vedere ca ma descurc si la mate si la romana daca tocesc bine (deci sunt universal), asa ca as vrea sa merg pe mate-info daca la liceul de arta nu se invata asa bine. Clar ca ar trebui sa merg la liceu pe mate-info direct, doar ca imi place enorm sa modelez, sa pictez de mica. Educatoarea de la gradinita ii spunea mamei ca am mana buna si ca e pacat sa nu ma dea la ceva. Astept parerile voastre, ca eu sunt varza.

1 răspuns:
| kyliejenner a răspuns:

Mai ai destul timp sa decizi la ce liceu vrei. Oricum nu conteaza ce liceu faci. Poti merge la arhitectura si daca ai terminat un profil real sau tehnic, totul depinde de tine.

Da, se invata. Daca vrei inveti, daca nu nu.

Nu am dat la arhitectura deci nu pot sa-ti spun daca e greu, cel mai bine cauti pe forumuri.

"Sunt foarte nehotarata avand in vedere ca ma descurc si la mate si la romana daca tocesc bine " nu cred ca tocitul te va ajuta. In viata nu trebuie sa tocesti, trebuie sa te descurci natural.

Daca ai spus ca iti place enorm de mult sa pictezi si sa modelezi, atunci fa ce iti place nu ce te indeamna altii. Poti face orice in viata atata timp cat faci din pasiune.

Sfatul meu - nu te grabi, mai asteapta un an si dupa aceea decide-te la ce liceu vrei.