| Dary1Alien a întrebat:

Hey!
Termin in curand a 8-a si din clasa intai imi doresc sa devin arhitect constructor. Imi place geometria(nu si algebra xD), mi se spune ca am imaginatie si chiar mi-ar placea enorm. Initial am vrut sa ma duc la liceul de arte la profilul de arhitectura(cum e indicat), dar se face din 4 in 4 ani si abia la anul' se mai face... Apoi m-am gandit sa merg la mate-info, dar e un profil greu(plus ca nu am facut informatica)in sensul ca, pe langa ca se face foarte multa matematica si informatica(logic), se face si mult fizica, iar eu, din cauza profesoarei, am ajuns sa detest fizica. Pe langa astea, nu stiu daca as intra. Se intra cu 8.90-9 (la liceele bune), iar eu cred ca o sa ajung cu media in jur de 9, 19 din clasele 5-7(depinde cum ma descurc la examen si media de anul acesta).
Am mai discutat cu ai mei si m-am gandit sa merg pe contabilitate(economie) la liceul economic dupa care sa merg la facultatea de arhitectura. Am inteles ca matematica se face la nivel de M2, in schimb se face.
Credeti ca este o idee buna?

Răspuns Câştigător
| justadream94 a răspuns:

Salut.Du-te la ce liceu vrei. Oricum pentru facultatea de arhitectura de oriunde ar fi ea ai admitere si trebuie, TREBUIE sa faci pregatire la desen.Matematica se face doar anul 1 sem 1 si e la nivel M1 dar o sa te descurci, nu iti fa griji.Eu tot M2 am fost si a fost lejer sa ma adaptez. Eu sunt student in anul V la arhitectura. Daca te pot ajuta cu ceva, stii cum sa dai e mine.

Banuiesc ca esti din Suceava sau Galati

| Dary1Alien explică (pentru justadream94):

Mersi se sfaturi
Sunt din Botosani, dar oricum facultatea planuiesc sa o fac la Bucuresti.

| justadream94 a răspuns (pentru Dary1Alien):

O poti face unde doresti.E aceeasi facultate oriunde te-ai duce in Romania.Mult succes si ambitie multa.O sa fie nevoie!