| GigglesToDay a întrebat:

Buna dati-mi si mie In Franceza >--Grupa I si Grupa II
Fundacrying

3 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

1.Prezentul:-la prima grupa se termina in er

-a doua grupa se termina in ir

-a treia in re.oir

Prezentul se formeaza:

La grupa I se inlatura er se se adauga e,es,e,ons,ez,ent

La grupa II-a se inlatura ir si se aduga is,is,it,issons,issez,issent

La grupa a III-a au radical special si se adauga:s/x,s/x,t/d,ons, ez, ent

2.Imperfectu(L’IMPARFAIT)

La grupa I se inlatura er si se aduga:ais,ais,ait,ions, iez, aient

La grupa a II-a se inlatura ir si se adauga iss + aceleasi terminatii ca la grupa I

La grupa a III-a din radicul persoanei I plural prezent + terminatiile de la grupa I

3.Passe compose

Se formeaza din prezentul verbelor avoir sau etre si participial trecut al verbelor de conjugat

Prezentul verbului avoir:

J’ai

Tu as

Il/elle a

Nous avons

Vous avez

Ils/elles ont

Prezentul verbului etre:

Je suis

Tu es

Il est

Nous sommes

Vous etes

Ils/elles sont

Le futur(viitorul):

Infinitivul sau radicalul special +terminatiile ai,as,a,ons,ez,ent

Conditional prezent:

Infinitvul sau radicalul special+ terminatiile :ais,ais,ait,ions, iez, aient

Le conditionnel passe(conditionalul trecut):

Din si’aurais sau je serais+participiul trecut

| Liviutz98 a răspuns:

Grupa 1-se termina in er. Grupa 2- se termina in ir. Grupa 3 -se termina in ir, re, oir. Exemple: Grupa 1: parler fermer. Grupa 2: finir, choisir, Grupa 3 : partir, faire, voir. Funda?